Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Bezpieczne wybory

20 kwietnia 2020

Poprzednia Następna
a a

Polskę, Europę, świat dotknął głęboki kryzys wywołany epidemią. Rolą odpowiedzialnych polityków jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego i ekonomicznego wszystkim Polakom. Niestety polski rząd jest pogrążony w kryzysie politycznym. Dziś nie jest czas na zajmowanie się wyborami, na prowadzenie sporów politycznych. Dziś jest czas, by zajmować się zdrowiem, życiem i bezpieczeństwem ekonomicznym Polaków, dlatego rozumiejąc to, że zdecydowana większość Polaków nie chce zajmować się teraz wyborami - proponujemy rozwiązanie kompromisowe.

Proponujemy rozwiązanie, które zgodnie z polską Konstytucją pozwoli przeprowadzić bezpieczne wybory z mieszanym sposobem głosowania 16 maja 2021 roku. Przez ten czas do maja przyszłego roku PKW przygotuje Polskę zarówno na wybory tradycyjne, jak i korespondencyjne. Ale wybory tajne, równe, powszechne i gwarantujące bezpieczeństwo tym, którzy w nich biorą udział. W tej propozycji może mieścić się uzupełnienie formuły wyborczej o wybory internetowe, ale tylko wówczas gdy będzie zapewnione pełne bezpieczeństwo.

Plan “Bezpieczne wybory” 

1. Wybory 16 maja 2021 roku

Wybory bez zmiany Konstytucji za porozumieniem wszystkich stron. Proponujemy projekt ustawy, który przewiduje, iż po 30 dniach obowiązywania stanu epidemii na terenie całego kraju, automatycznie wprowadzany jest stan klęski żywiołowej. To roziązanie da odpowiednio dużo czasu na przygotowanie bezpiecznych wyborów. Dodatkowo proponujemy drugi projekt ustawy - o odzkodowaniach, które będą wypłacane tylko firmom, które w Polsce płacą podatki. W najbliższych miesiącach wszystkie organy władzy i wszyscy politycy powinni skupić się na tym co najważniejsze, a nie na walce wyborczej.

2. Wybory tradycyjne, korespondencyjne oraz przez internet

Proponujemy wybory w trybie mieszanym. Wyborca wybierze, czy głosuje osobiście jak dotychczas (np. będzie miał kilka dni na głosowanie), korespondencyjnie (ustalenie dokładnych i bezpiecznych zasad) czy przez internet (jeśli PKW potwierdzi możliwość przygotowania bezpiecznej procedury i infrastruktury). Celem: tajność głosowania, powszechność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo głosowania. Głosownie Internetowe może być doskonałą odpowiedzią, w przypadku nawrotów epidemii koronawirusa.

3. Wybory przygotuje PKW, zasady bezpieczeństwa - lekarze

Państwowa Komisja Wyborcza przygotuje i przeprowadzi wybory. Powołanie komisji złożonej z lekarzy i naukowców, by wypracowali zalecenia tak, aby cały proces przebiegał bezpiecznie.

4. Zapewnienie ciągłości władzy

Kadencja Andrzeja Dudy zostaje przedłużona zgodnie z Konstytucją, a Prezydent będzie mógł ubiegać się o kolejną kadencję. Nasza ocena dorobku dotychczasowej prezydentury A.Dudy jest bardzo krytyczna, ale z szacunku do głowy państwa i jego wyborców musi istnieć możliwość oceny prezydentury w wyborach. Zapewnienie ciągłości władzy i procesu legislacyjnego.

5. Pełna kampania wyborcza

Stworzenie możliwości równego zaprezentowania przez wszystkich kandydatów pomysłu na prezydenturę po epidemii. PKW przeprowadzi kampanię informacyjną na temat wyborów i nowych sposobów głosowania. Ludzie muszą znać zasady i móc wybrać.

Powrót do Aktualności