Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Komisja śledcza ds. nieprawidłowości przy zamówieniach związanych z COVID-19

06 lipca 2020

Poprzednia Następna
a a

Każdy dzień przynosi kolejne doniesienia o możliwych nadużyciach, a nawet popełnieniu przestępstw przez funkcjonariuszy publicznych w związku z epidemią koronawirusa. Nie pozostajemy bierni. Składamy wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia nieprawidłowości związanych z realizacją zamówień na sprzęt do walki z epidemią koronawirusa.

Doniesienia o nieprawidłowościach rozpoczęły się od kwestii zamówień na maseczki ochronne od instruktora narciarstwa, potem była sprawa zamówień od handlarza bronią na respiratory. Te same respiratory zamawiane przez MZ i ARM były w różnej cenie. Zamawiane przez ARM kosztowały ok. 70 tys. zł. Te zamawiane przez MZ kosztowały trzykrotnie więcej. 

Skala nieprawidłowości jest olbrzymia, ale również skala zaniedbań polskich służb czy prokuratury jest niedopuszczalna. W całym procederze uchwalania przepisów dot. zwalczania skutków COVID 19 znalazły się przepisy, które wyłączają odpowiedzialność karną z artykułów 231 Kk (dot. nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego) i 296 Kk (dot. wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym), w związku ze zwalczaniem skutków koronawirusa. Podpisana przez prezydenta Dudę ustawa daje bezkarność politykom i urzędnikom przy zakupach respiratorów, masek, przyłbic i testów.


POBIERZ WNIOSEK: Komisja śledcza ds. nieprawidłowości przy zamówieniach związanych z COVID-19


Zobacz konferencję prasową Przewodniczącego Borysa Budki w tej sprawie. 

Powrót do Aktualności