Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Kontrola poselska w MSZ

11 października 2022

Poprzednia Następna
a a

Rząd nie wystąpił o reparacje – wynika z kontroli poselskiej. Takie określenie w treści noty przygotowanej przez rząd PiS nie pada. Wiemy już także, że nota została złożona bez załączników, a w szczególności bez raportu przygotowanego przez posła A. Mularczyka i jego ekipę. Mamy więc notę odwołującą się do pewnych rachunków i wyliczeń, ale jak na razie strona niemiecka nie ma do tych danych dostępu.

PiS nadał tej sprawie wymiar ogólnonarodowej kampanii propagandowej. Na tle reparacji podjudza się i podsyca nastroje antyniemieckie w polskim społeczeństwie; prowadzi się zorganizowaną kampanię przeciwko Niemcom jako państwu – Berlinowi jako rządowi; politycy ZP mówią o niemieckich próbach dominowania nad całą Europą formułując tezę, że UE jest już praktycznie instrumentem w rękach Berlina. Wszystko to oparte na fałszywym fundamencie reparacji. Reparacji, o które formalnie nie wystąpiono.

Zachęcamy do wysłuchania konferencji prasowej Bartłomieja Sienkiewicza, Pawła Kowala oraz Dariusza Rosatiego w tej sprawie: 

Powrót do Aktualności