Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

List Przewodniczącego Borysa Budki do Prezydenta Elekta Joe Bidena

07 stycznia 2021

Poprzednia Następna
a a

W czwartek (7.01.2020) przewodniczący Borys Budka jeszcze raz pogratulował Joe Bidenowi wyboru na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Zachęcamy do przeczytania. Poniżej pełna treść listu: 
 

Szanowny Panie Prezydencie-elekcie,

Gratuluję raz jeszcze wyboru na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych, popartego głosami Kolegium Elektorów, a wczoraj formalnie zatwierdzonego przez Kongres.

W środę 6 stycznia cały demokratyczny świat w osłupieniu patrzył na dramatycznie wydarzenia, jakie rozegrały się w Waszyngtonie. Najpotężniejsze państwo świata – dla wielu wzór demokracji – zostało zaatakowane przez tych, którzy nie chcą pogodzić się z wynikiem wyborów. Nie mogliśmy i wciąż nie możemy uwierzyć w to, co się stało.

W swoim wystąpieniu powiedział Pan, że zamieszki na Kapitolu nie reprezentują tego, czym są Stany Zjednoczone i kim są Amerykanie. Ma Pan rację, Panie Prezydencie. Ale wydarzenia ostatnich czterech lat i ich środowa kulminacja pokazują, że niekiedy agresywna, podburzana przez cynicznych polityków mniejszość może rzucić wyzwanie demokracji. Z podobnymi zagrożeniami mamy do czynienia na całym świecie. Także w Europie. Także w Polsce.

Współczesny świat gwałtownie się zmienia. Wielu naszych obywateli czuje, że system polityczny nie działa tak, jak powinien. Populiści rozumieją te obawy, lecz lekarstwo, które proponują, jest gorsze od choroby. Agresja, przemoc i deptanie praw własnego kraju nie jest rozwiązaniem. Nie jest podstawą, na której można budować wspólnotę narodową i liberalną demokrację. Ochrona instytucji demokratycznych: parlamentu, niezależnych sądów, wolnych mediów jest dziś szczególnie ważnym obowiązkiem wszystkich demokratów.

Wierzę, że wraz z początkiem urzędowania Pana administracji Stany Zjednoczone wrócą w światowym porządku do tej roli, jaką odgrywały przez ostatnie dekady. A szkodliwe projekty dzielenia obywateli, podważania niezależnych instytucji broniących naszych wolności oraz niszczenia zaufania do państwa i siebie nawzajem zostaną trwale odrzucone przez nasze Narody. Zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce.

Powodzenia, Panie Prezydencie-elekcie!

Z wyrazami szacunku,

Borys Budka

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP

Powrót do Aktualności