Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

#MarszWolności #Bezpieczeństwo #Ludzie #Ludzie #Bezpieczeństwo

#MarszWolności 2018 – Relacja

Poprzednia Następna
a a

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Wolności, jak co roku zgromadził on tysiące Polaków, którym dobro naszego kraju leży na sercu!

Przygotowania do Marszu rozpoczęły się już przed południem, kiedy wystartowało mobilne studio prowadzone przez posłankę Agnieszkę Pomaskę i Jarosława Makowskiego, wśród gości był między innymi legendarny muzyk i kompozytor Lech Janerka oraz przedstawiciele stowarzyszenia Młodzi Demokraci.

Marsz rozpoczął się o 13 na rondzie de Gaulle'a od płomiennego występu Przewodniczącego Grzegorza Schetyny nawołującego do aktywności i wspólnemu oporowi przeciwko PiS. Następnie z konstytucyjnym przesłaniem na scenie wystąpił były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński. Ostatnimi gośćmi na scenie byli legendarni Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn, którzy mówili o konieczności obrony niezależności m.in. kultury.

Tysiące Polaków ruszyło w Marszu, zagrzewani do śpiewania i skandowania przez posłankę Monikę Wielichowską oraz posłów Andrzeja Halickiego i Jakuba Rutnickiego szli przez centrum Warszawy. Na trasie marszu pojawiły się inscenizacje nawiązujące do karygodnych i kompromitujących działań PiS. Wśród nich nawiązanie do lotów Anny Marii Anders, słynnej klęski 27 do 1 zaprezentowane jak mecz bokserski i ilustracja więzienia, które szykuje Polkom państwo PiS.

Marsz kończył się na Placu Zamkowym gdzie głos ponownie zabrał Grzegorz Schetyna mówiąc o konieczności obrony praworządności w Polsce, o inicjatywie Wolontariuszy Wolnych Wyborów, którzy mają czuwać na zbliżającymi się głosowaniami. Następnie głos zabrała przewodnicząca Katarzyna Lubanuer oraz przedstawicielka KOD. Następnie na scenę wyszli przedstawiciele wielu środowisk w tym Pani Wanda Traczyk-Stawska bohaterka Powstania Warszawskiego, której nie wpuszczono do protestujących w Sejmie opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Marsz zakończył koncert zespołów Pudelsi, Farbhen Lehre, Dogs head, Kobranocka oraz Lech Janerka.

Dziękujemy wszystkim 50 tysiącom uczestnikom Marszu oraz wszystkim, którzy odpowiadali za jego sprawną i efektowną organizację. Ten społeczny głos jest dla nas wielką motywacją do dalszej pracy i wsparciem w marszu po zwycięstwa wyborcze w najbliższych latach.

Powrót do Aktualności