Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Pakiet ratunkowy dla polskich rodzin

Poprzednia Następna
a a

Rekordowa inflacja, rosnąca drożyzna w sklepach i historycznie wysokie raty kredytów. Oto rzeczywistość, którą zafundowała Polkom i Polakom władza PiS. Musimy działać natychmiast!

W środę (13.04) w Warszawie podczas Rady Krajowej przewodniczący Donald Tusk zaprezentował trzy konkretne rozwiązania, które pozwolą polskim rodzinom przetrwać ten trudny okres, zachować stabilność domowych budżetów i ze spokojem patrzeć w przyszłość.

20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej:

Powiedzmy to wyraźnie, nie będzie sprawnego państwa bez sprawnego sektora usług publicznych. Nie będzie sprawnego sektor usług publicznych tak długo jak pracujący w nim nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy opieki społecznej czy instytucji kultury będą się zastanawiać jak przeżyć, jak „przetrwać do pierwszego”.

Dziś w obliczu galopujących cen  trudno dziwić się desperacji wielu grup zawodowych. Trudno dziwić się pielęgniarkom, które dla godnej płacy decydują się na wyjazd z Polski.

Dlatego w obliczu najwyższej od ponad 20 lat inflacji  oraz utraty realnej wartości dochodów Polaków konieczne jest wsparcie dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej RP zobowiązała parlamentarzystki i parlamentarzystów PO do złożenia rozwiązań legislacyjnych, których efektem będą nie mniejsze niż 20% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej.

Z podwyżek będą wyłączone osoby pobierające wynagrodzenia na podstawie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Zmniejszenie rat kredytów:

Prezes NBP Adam Glapiński wielokrotnie oszukał Polaków. Oszukał gdy mówił, że inflacja nie wzrośnie, oszukał gdy twierdził, że stopy procentowe nie będą zmieniane. Niestety, wielu Polaków mu uwierzyło.

Dziś, ich raty kredytów są o około 60% wyższe niż jeszcze w sierpniu 2021 gdy Prezes NBP twierdził, że żadnych podwyżek stóp nie będzie gdyż stanowiłyby „szkolny błąd”.

Wraz z rosnącymi cenami energii, gazu, artykułów spożywczych stanowi to ciężar, którego wiele polskich rodzin po prostu nie udźwignie.

Musimy im pomóc.

Dlatego też Platforma Obywatelska RP przedstawi rozwiązanie legislacyjne, którego efektem będzie efektywne zamrożenie raty kredytu hipotecznego dla polskich rodzin na poziomie z grudnia 2021.

Sprawi to, że będzie im łatwiej przejść ten trudny okres wywołany katastrofalną polityką NBP oraz rządu PiS.

Obligacje antydrożyźniane:

Najwyższa od ponad 20 lat inflacja uderza nie tylko w realną wartość dochodów Polaków. Rosnące ceny sprawiają także, że na wartości tracą odkładane przez nich latami oszczędności.  Z miesiąca na miesiąc można za nie kupić po prostu coraz mniej. Oprocentowanie lokat w bankach sięga dziś zaledwie 2%, co przy prognozowanej inflacji na kolejne 12-mcy na poziomie 10-11% w żaden sposób nie chroni realnej wartości środków odkładanych latami przez Polki i Polaków.

Topnieją oszczędności nie milionerów tylko ciężko pracujących polskich rodzin, które z przerażeniem obserwują jak ich często niewielkie oszczędności tracą na wartości. Za tym dramatem polskich rodzin stoi nieodpowiedzialna polityka rządu oraz NBP, ale dziś czas nie tylko wskazywać winnych, ale również rozwiązania, które będą z jednej strony dawały poczucie bezpieczeństwa i stabilności, a z drugiej wspierały proces walki z inflacją.

Dlatego Platforma Obywatelska przedstawi rozwiązanie legislacyjne, chroniące wartość oszczędności Polaków za pomocą  emisji 2-letnich obligacji, których:

- oprocentowanie będzie odpowiadało inflacji w okresie od momentu zakupu obligacji do momentu przedstawienia ich do wykupu,

- wykup będzie możliwy w dowolnym momencie,

- limit dla obywatela będzie wynosił 50 tys. złotych.

Obligacje antydrożyźniane, zwiększając skłonność do oszczędzania na uczciwych warunkach przyczynią się do ustabilizowania procesów inflacyjnych, dając nadzieję milionom polskich rodzin.

Zachęcamy do wysłuchania wystąpienia przewodniczącego Donalda Tuska w tej sprawie: 

Powrót do Aktualności