W związku z ulewami oraz powodziami na południu Polski, rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w wybranych gminach i powiatach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. W tych ciężkich chwilach, łączymy się z wszystkimi poszkodowanymi tragedią.
Teraz liczy się tylko pomoc ludziom zagrożonym powodzią i działanie państwa. Kto może, niech pomaga, kto nie może, niech nie przeszkadza. Polityka musi ustąpić miejsca solidarności. - mówił premier Donald Tusk
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej umożliwi podjęcie szeregu działań dotyczących ratowania życia, zdrowia lub mienia ludności znajdującej się na terenach dotkniętych gwałtownymi ulewami.
Przyłączamy się do apelu Premiera o wykonywanie poleceń lub wezwań odpowiednich służb, takich jak Policja i Straż Pożarna. Aktualne informacje lub wskazówki dotyczące bezpieczeństwa znajdziecie na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa lub na jego profilach w mediach społecznościowych:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Po specjalnym posiedzeniu rządu rano w poniedziałek 16 sierpnia, Premier oraz Minister Finansów przekazali informację o utworzeniu dodatkowej rezerwy budżetowej w wysokości 1 miliarda zlotych. Państwo musi w trybie pilnym wesprzeć poszkodowanych powodzią, dlatego powodzianie będą mogli ubiegać się o:
-
doraźną, bezzwrotną pomoc w wysokości 10 000 złotych (8 000zł z pomocy społecznej + 2 000zł zasiłku powodziowego) na osobę, która będzie szybko wypłacana przez urzędy gmin;
-
do 100 000 złotych na remonty mieszkań lub odbudowę zabudowań gospodarczych;
-
do 200 000 złotych na odbudowę budynków mieszkalnych.
Dalsze działania rządu w sprawie odbudowy infrastruktury lub innego wsparcia dla mieszkańców regionów dotkniętych powodzią będą komunikowane w nadchodzących dniach.
Niezależnie od prognoz, niezależnie od scenariuszy, państwo polskie musi być gotowe do niesienia pomocy i do wsparcia ludzi w każdym miejscu, o każdej porze dnia i nocy - premier Donald Tusk
Strażacy, żołnierze, policjanci, samorządowcy i wszystkie służby państwowe zaangażowane na sto procent w walce z powodzią. Między innymi Policja i Straż Pożarna, współdziałają z Wojskiem w celu zapewnienia bezpieczeństwa na terenach dotkniętych klęską żywiołową. Od piątku wieczorem, sama straż pożarna podjęła już przeszło 25 000 interwencji. W działaniach uczestniczą jednostki z całego kraju, m.in. ratownicy morscy.