Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Rada Krajowa w Warszawie

Poprzednia Następna
a a

W sobotę (11.12.2021) w Warszawie odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Ze względu na eskalującą pandemię, jej formuła była hybrydowa - część uczestników połączyła się zdalnie.

Rada Krajowa rozpoczęła się minutą ciszy, która uhonorowała zmarłych podczas pandemii COVID-19.

Nie chcemy robić z dramatów polskich rodzin polityki. Ale przynajmniej dajmy znać, że nie jest nam to obojętne, a Polacy nie są z tą tragedią sami. Poproszę o chwilę ciszy - mówił podczas Rady Krajowej przewodniczący Donald Tusk. 

Podczas spotkania został przedstawiony nasz #PlanDziałania, czyli zespół wytycznych, dzięki których zmobilizujemy PO i naszych partnerów do skutecznego odsuwania PiSu od władzy. To plan także na jutro i właśnie niemu poświęciliśmy spotkanie.

,,Trzeba marzyć i wyposażyć PO w konkretne rozwiązania, żeby te marzenia stały się realnością. Nie możemy zwątpić, ja wiem ile jest apatii, zwątpienia i smutku dzisiaj w Polsce. Rozumiem to i sam z tym walczę każdego dnia. Ale nie możemy zwątpić, bo przecież wierzymy w Polskę i Polaków tak jak zawsze wierzyliśmy. I ta wiara będzie źródłem waszej i mojej siły. Jak tej wiary nie zabraknie to też nie zabraknie zwycięstwa i to wam gwarantuje" Donald Tusk

#PlanDziałania zawiera sześć podstawowych punktów:

1/ Obywatelska kontrola wyborów
Szefowie regionów otrzymali zadanie by w najbliższych miesiącach wskazać przedstawiciela PO w każdej obwodowej komisji wyborczej. Bez naszego silnego zaangażowania nie damy rady zabezpieczyć przed fałszerstwem wyborów w każdym lokalu wyborczym. Do tego niezbędny jest kontakt z miejscowymi środowiskami Komitetu Obrony Demokracji oraz z naszymi parterami i sojusznikami, a więc z innymi partiami opozycyjnymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli. To będzie wymagało wsparcia kilkudziesięciu tysięcy ludzi, wolontariuszy działających w pełnej gotowości nawet 24 h na dobę.
Zorganizujemy także, wspólnie z KOD-em, system komputerowy, który umożliwi przedstawienie wyników z dokładnością co do głosu już w ciągu kilkunastu godzin po wyborach. Równolegle do oficjalnych wyników będziemy mieli udokumentowany zdjęciem wynik z każdego lokalu wyborczego. 

2/ Współdziałanie partii opozycyjnych
Musimy organizować wspólne działania tam, gdzie jest realna szansa osiągnięcia konkretnego efektu. Wszystkie siły opozycyjne i demokratyczne w Polsce łączy bardzo wiele. Zapomnijmy na chwilę o tym co może nas dzielić, a szukajmy punktów wspólnych. Mamy mnóstwo przestrzeni do działania. Na przykład wspólna lista kandydatów na członków Rady Polityki Pieniężnej, bez zbędnych przetargów politycznych czy konfliktów. 

https://twitter.com/Platforma_org/status/1469618438108815363

3/ Mobilizacja samorządów
Rządy PiS-u postawiły byt samorządów pod wielkim znakiem zapytania. Znaczenie słowa „samorząd” traci dziś sens, na skutek działań władzy centralnej, która każdego dnia próbuje odbierać samorządom kompetencje czy pieniądze ingerując tym samym w polityki regionalne. Mobilizacja wszystkich partnerów społecznych, w tym szczególnie samorządu, jest jednym z warunków naszego sukcesu. Konkretnie działania jeszcze w grudniu będzie koordynował prezydent Rafał Trzaskowski.

https://twitter.com/Platforma_org/status/1469615934503591940

4/ Walka z drożyzną
Proponowane przez rząd propozycje walki z drożyzną niestety będą czynnikami, które w efekcie doprowadzą do następnych podwyżek. PiS=drożyzna. Platforma Obywatelska przeprowadziła Polskę przez niejeden kryzys i także w tym przypadku wiemy co należy zrobić, aby drożyźnie przeciwdziałać. Zgłosimy realne poprawki do uchwalanego właśnie w tym tygodniu budżetu na 2022 r.. 20 mld zł chcemy przeznaczyć na walkę z rakiem, chorobami kardiologicznymi, depresją oraz na pomoc psychiatryczną i psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Pieniądze na te cele będą pochodziły z podatku inflacyjnego, który rząd PiS nałożył po kryjomu na dosłownie każdego obywatela. Proponujemy też przeznaczyć 10 mld zł na transformację energetyczną. PiS powołał do życia kilkadziesiąt funduszy, instytutów, agencji rządowych. Większość z nich to są pralnie publicznych pieniędzy, a środki de facto przechodzą bezkarnie na prywatne konta PiSowskich działaczy. Tylko przejście od konsumpcji rządowej do inwestowania zwalczy drożyznę i zapewni dobrobyt mieszkańcom.  
Ponadto żądamy od większości sejmowej przesunięcia o co najmniej rok podatków dla przedsiębiorców w tzw. Polskim Ładzie. Jeśli producenci towarów i usług będą ponosili wyższe koszty to ceny tych towarów i usług wzrosną.
Rząd musi jak najszybciej zakończyć konflikt z UE i wykonać rekomendacje KE dotyczące praworządności, czyli naprawić klimat inwestycyjny.

https://twitter.com/Platforma_org/status/1469622022712012804

5/ Kongresy - plan PO na jutro
Zorganizujemy 7 kongresów, każdy w innym województwie, wytyczających plan działań na przyszłość. Będzie to strategia na czas po wyborach nie tylko Platformy Obywatelskiej, ale też środowisk z nami związanych. Podczas tych spotkań przygotujemy nowe i dopracujemy już istniejące propozycje. Wszystko to będzie połączone z panelami dyskusyjnymi z udziałem ekspertów wszystkich partii demokratycznych i przedstawicielami organizacji społecznych. Nasze merytoryczne kongresy to będzie bowiem także płaszczyzna do współpracy dla partii opozycyjnych. Pierwszy kongres odbędzie się w końcu stycznia.

6/ Nasza drużyna przyszłości
Drużyna przyszłości to młodzi reprezentanci PO, którzy mają swoje marzenia o tym jak powinna wyglądać Polska za kilka, kilkanaście lat. Platforma Obywatelska to partia marzeń i będziemy to pokazywać w najbliższych godzinach, tygodniach i miesiącach. Musimy zrobić wszystko, aby te marzenia stały się rzeczywistością. To jest nasz cel. Podczas Rady Krajowej 8 młodych posłów przedstawiło swoje marzenia o tym jaka powinna być Polska w przyszłości.

https://twitter.com/Platforma_org/status/1469641790068305927

Zachęcamy do obejrzenia transmisji z wydarzenia: 

Powrót do Aktualności