Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

PRAWYBORY: SONDAŻ

Poprzednia Następna
a a

Radosław Sikorski i Rafał Trzaskowski wygrywają w drugiej turze wyborów prezydenckich z kandydatem PiS.  

W dniach 5-10 listopada 2024 roku renomowana pracownia Opinia24 zrealizowała na zlecenie Platformy Obywatelskiej telefoniczny sondaż prezydencki na dużej próbie 2001 Polaków. W badaniu ustalono aktualny potencjał wyborczy kandydatów startujących w prawyborach Koalicji Obywatelskiej – Radosław Sikorskiego i Rafała Trzaskowskiego oraz sprawdzono stosunek opinii publicznej do obu polityków. Zbadano również preferencje wyborców zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze elekcji prezydenckiej. 

AKTUALNY POTENCJAŁ WYBORCZY 

41% ogółu Polaków dopuszcza możliwość oddania głosu w wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego. W przypadku Radosława Sikorskiego wynosi 26%. 

Przyjąwszy że liczba uprawnionych do głosowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich będzie podobna jak w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych (29,5 mln), można szacować, że obecny potencjał wyborczy Rafała Trzaskowskiego wynosi ok. 12,1 mln głosów, zaś Radosława Sikorskiego ok. 7,7 mln głosów. 

Ilu Polaków aktualnie dopuszcza oddanie głosu na danego kandydata w wyborach prezydenckich?

41% Trzaskowski (ok. 12,1 mln)

33% kandydat PIS (ok. 9,7 mln) 

26% Sikorski (ok. 7,7 mln)

24% Hołownia (ok. 7,1 mln) 

19% Dziemianowicz-Bąk (ok. 5,6 mln) 

10% Mentzen (ok. 2,9 mln) 

Możliwość oddania głosu na Trzaskowskiego zgłasza 77% Polaków o przekonaniach lewicowych – w przypadku Sikorskiego odsetek ten wynosi 38%. W roli wyborców Trzaskowskiego widzi się 62% Polaków o poglądach centrowych, zaś w przypadku Sikorskiego – 43%. Wśród ankietowanych niepotrafiących określić swoich poglądów politycznych potencjał Trzaskowskiego wynosi 30%, a Sikorskiego 16%. Najbardziej zbliżone notowania obaj kandydaci w prawyborach KO odnotowują pośród Polaków deklarujących poglądy prawicowe - gotowość do oddania głosu na Trzaskowskiego zgłasza 13% z nich, a 12% na Sikorskiego.

Aktualny potencjał wyborczy kandydatów Koalicji Obywatelskiej w podziale na  preferencje partyjne wskazuje, że Trzaskowski ma przewagę w elektoracie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi oraz wśród niezdecydowanych jak głosować, a także niezamierzających głosować w wyborach. Ogółem 89% zwolenników KO, 74% Lewicy, 49% Trzeciej Drogi, 29% niezdecydowanych oraz 28% niezamierzających głosować w wyborach parlamentarnych widzi się w roli wyborcy Trzaskowskiego. W przypadku Sikorskiego wartości te wynoszą odpowiednio: 53% KO, 41% Lewicy, 23% Trzeciej Drogi, 22% niezdecydowanych oraz 15% niezamierzających głosować w wyborach do Sejmu.

Deklarujących oddanie głosu na Trzecią Drogę zapytano, do którego z ugrupowań tworzących tę koalicję jest im bliżej – Polska 2050 Szymona Hołowni czy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Możliwość oddania głosu na Trzaskowskiego dopuszcza 56% sympatyków Polska 2050, a na Sikorskiego 22%. W elektoracie Polskiego Stronnictwa Ludowego aktualny potencjał Trzaskowskiego to 36%,  a Sikorskiego 28%. 

Najbardziej zbliżony potencjał dwaj kandydaci Koalicji Obywatelskiej odnotowują wśród sympatyków Konfederacji (17% Trzaskowski, 16% Sikorski). Obecny szef dyplomacji ma przewagę nad prezydentem Warszawy w elektoracie PIS – oddanie głosu na Sikorskiego dopuszcza tu 12%, a na Trzaskowskiego 9%. 

Wśród ogółu Polaków pozytywne zdanie o Rafale Trzaskowskim ma 49%, zaś negatywne - 38%. Przewaga dobrych opinii nad złymi wynosi 11 punktów procentowych.

Pozytywne zdanie o Radosławie Sikorskim ma 44% Polaków, a negatywne – 37%. Przewaga dobrych opinii nad złymi wynosi 7 punktów procentowych. 

PIERWSZA TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH

W sondażu Opinia24 sprawdzono, jakie byłyby wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, gdyby startowali w niej przedstawiciele pięciu największych ugrupowań politycznych. Założono dwa warianty listy kandydatów – z Rafałem Trzaskowskim oraz z Radosławem Sikorskim. 

DRUGA TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH

Analogicznie jak w przypadku pierwszej tury, w badaniu Opinia24 sprawdzono, jak rozłożyłyby się głosy w drugiej turze wyborów prezydenckich, jeśli znaleźliby się w niej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej (Radosław Sikorski lub Rafał Trzaskowski). 

W wariancie, w którym kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Rafał Trzaskowski, mógłby on liczyć w drugiej turze wyborów prezydenckich na 57% głosów, zaś kandydat Prawa i Sprawiedliwości na 43%. Przewaga kandydata KO nad kandydatem PIS wynosi zatem 14 punktów procentowych.

W wariancie, w którym kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Radosław Sikorski, mógłby on liczyć w drugiej turze wyborów prezydenckich na 54% głosów, zaś kandydat Prawa i Sprawiedliwości na 46%. Przewaga kandydata KO nad kandydatem PIS wynosi zatem 8 punktów procentowych. 

W drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski może liczyć na 83% Polaków o poglądach lewicowych, 69% o poglądach centrowych oraz 30% niepotrafiących określić swoich poglądów politycznych. W przypadku Radosława Sikorskiego są to odpowiednio następujące odsetki głosów: 72% lewicowców, 66% centrowców oraz 24% osób o niesprecyzowanych poglądach. W przypadku Polaków deklarujących poglądy prawicowe obaj kandydaci zdobywają porównywalne poparcie: 15% Trzaskowski oraz 14% Sikorski.

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego głos oddałoby 93% zwolenników KO, 82% Lewicy, 69% Trzeciej Drogi oraz 42% niezdecydowanych jak głosować w wyborach sejmowych. W przypadku Radosława Sikorskiego są to odpowiednio: 84% KO, 74% Lewicy, 60% Trzeciej Drogi oraz 30% niezdecydowanych.

Obaj kandydaci w prawyborach uzyskują porównywalne poparcie w elektoracie PIS oraz Konfederacji. Rafał Trzaskowski mógłby liczyć w drugiej turze podobnie jak Radosław Sikorski na 4% elektoratu PIS, zaś wśród zwolenników Konfederacji Sikorski uzyskuje 29%, a Trzaskowski 27%. 

Jeśli Trzecią Drogę rozpatrywać osobno jako Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Polska 2050, wówczas wśród zwolenników PSL Radosław Sikorski może liczyć na 52%, a Rafał Trzaskowski 51%. W przypadku zwolenników Polska 2050 Szymona Hołowni, 78% z nich zagłosowałoby w drugiej turze na Trzaskowskiego, a jeśli przeciw kandydatowi PIS startowałby  Radosław Sikorski, zdobyłby 68%.

MOBILIZACJA ELEKTORATÓW W DRUGIEJ TURZE WYBORÓW PREZYDENCKICH

W sondażu Opinia24 zbadano również, ilu zwolenników poszczególnych ugrupowań politycznych nie wie na kogo oddać głos lub deklaruje absencję w drugiej turze wyborów prezydenckich, w zależności od tego, czy kandydatem Koalicji Obywatelskiej przeciw kandydatowi PiS jest Radosław Sikorski lub Rafał Trzaskowski.

Jedynie w przypadku elektoratu PiS nie ma różnicy, który z dwóch możliwych kandydatów KO znajdzie się na karcie wyborczej. Zarówno gdy kandydatem KO w drugiej turze jest Sikorski, jak i Trzaskowski, ogółem 7% obecnych zwolenników PiS nie wie na kogo głosować w drugiej turze lub nie zamierza w niej głosować. 

W przypadku gdyby to minister spraw zagranicznych znalazł się w drugiej turze, wówczas nie wiedziałoby na kogo głosować lub nie głosowałoby łącznie 14% zwolenników KO, 23% Lewicy, 30% Konfederacji, 34% Trzeciej Drogi oraz 55% niezdecydowanych jakie ugrupowanie poprzeć w wyborach parlamentarnych. W przypadku Rafała Trzaskowskiego odsetki te wynoszą odpowiednio: 6% KO, 14% Lewicy, 27% Konfederacji, 22% Trzeciej Drogi oraz 43% niezdecydowanych. 

*Badanie zrealizowano w dniach 5-10 listopada 2024 r. metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 2001 osób.

RAPORT Z BADANIA (KLIKNIJ)

Galeria

Powrót do Aktualności