Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Samorządowy Sztab Kryzysowy

13 sierpnia 2022

Poprzednia Następna
a a

W sobotę (13.08) w związku z kryzysem ekologicznym rzeki Odry - odbył się specjalny Samorządowy Sztab Kryzysowy województw Polski zachodniej z udziałem przewodniczącego Donalda Tuska. Przedstawiliśmy też 5 punktów natychmastowego działana w sytuacji zagrożenia nawiększą katastrofą ekologiczną w Polsce. 

Apeluję do pana Prezydenta, Premiera i Prezesa. Kryzys trwa kilkanaście dni. Wróćcie z wakacji natychmiast i zajmijcie się zarządzaniem kryzysowym. Tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi i środowiska. Wierzę, że znajdą się w najbliższych godzinach i staną na wys. zadania - mówił podczas sztabu Donald Tusk

Zachęcamy do zapoznania się z treścią sztabu oraz podsumowaniem: 

5 punktów natychmastowego działana w sytuacji zagrożenia nawiększą katastrofą ekologiczną w Polsce:

1. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego - katastrofy naturalnej w 4 województwach zlewni Odry. Pozwoli to na uruchomieni sił i środków państwa adekwatnych do sytuacji.

2. Wprowadzenie regulacji i ich egzekwowanie dot. zakazów zbliżania się, kąpieli i innej działalności w wodach Odry i ciekach z nią powiązanych.

3. Stały monitoring skażeń, nie tylko Odry ale np. rowów melioracyjnych z wodą z rzeki, studni, mobilne laboratoria zdolne do szybkiego podawania wyników.

4. Wzmocnienie służby zdrowia na terenach zagrożonych pod kątem wykrywania i leczenia toksykologicznego. Ochrona zdrowotna ludzi zagrożonych zatruciami z ujęć wody z Odry. (szybka ścieżka diagnostyczna)

5. Uruchomienie pomostowej pomocy, a następnie odszkodowań dla przedsiębiorców i firm (np. turystycznych), które nagle utraciły zdolność prowadzenia działalności w wyniku zatrucia Odry. Państwo musi pomóc dziesiątkom tysięcy ludzi, których dotknęło ryzyko utraty środków utrzymania.

Relacje z wydarzenia na naszych profilach: 

YouTube Twitter Facebook

Powrót do Aktualności