Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Andrzej
Halicki

Andrzej Halicki

a a

Andrzej Halicki, szef delegacji polskiej - PO i PSL - w Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, urodził się w 1961 r. w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Handlu Wewnętrznego SGPiS (obecnie SGH) w dziedzinie ekonomiki transportu lotniczego. W trakcie studiów w latach 1986-89 był członkiem podziemnych, międzyuczelnianych i krajowych władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz liderem NZS na SGPiS.

Działalność polityczna i zawdowa

Po ukończeniu studiów w latach 1990-92 pełnił funkcję rzecznika prasowego oraz członka władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego (m.in. za czasów premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego). Podczas I kadencji Sejmu był rzecznikiem prasowym Klubu Parlamentarnego KLD.

Halicki na początku lat dziewięćdziesiątych był szefem działu spraw publicznych, a następnie dyrektorem w amerykańskiej agencji Burson-Marsteller. W 1993 r. pełnił funkcję doradcy ministra przekształceń własnościowych, a rok później był rzecznikiem Programu Powszechnej Prywatyzacji. Był także członkiem Rady Krajowej Unii Wolności.

Od 1996 r. prowadził, stworzoną przez siebie agencję GGK Public Relations (działającą w ramach międzynarodowej agencji Lowe GGK, należącej do największej światowej sieci reklamowej IPG (InterPublic Group of Companies). W 2007 roku rozstał się z firmą zostając posłem.

Do Platformy Obywatelskiej należy od 2001 r. 10 stycznia 2007 r. został zaprzysiężony na posła V kadencji z ramienia PO. W wyborach parlamentarnych w 2011 po raz trzeci uzyskał mandat poselski. Jest przewodniczącym Sejmowej Komisji  Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz członkiem komisji Spraw Zagranicznych. W latach 2009-2010 pełnił funkcję rzecznika prasowego Klubu Parlamentarnego PO RP. Od maja 2010 r. do października 2021 był przewodniczącym PO na Mazowszu, a od października 2010 r. członkiem władz krajowych PO.

Zainteresowania i rodzina

Jego pasją są podróże oraz sport, w szczególności piłka nożna i koszykówka. Od ponad czterdziestu lat wiernie kibicuje stołecznej Legii. Ponadto wraz z żoną prowadzi hodowlę dogów niemieckich, które zajmują ważne miejsce w rodzinie państwa Halickich. Zyskały uznanie na wielu międzynarodowych wystawach psów rasowych. Andrzej Halicki jest także pasjonatem nurkowania.

W latach 2014-2015 był ministrem administracji i cyfryzacji.

Obecnie europoseł i przewodniczący delegacji Grupy EPL.

POwrót do Ludzie