Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Krzysztof
Brejza

Krzysztof Brejza

a a

Krzysztof Brejza jest absolwentem II L.O. w Inowrocławiu im. Marii Konopnickiej. Już w liceum interesował się wiedzą o społeczeństwie i europeistyką. Reprezentował inowrocławską "Konopę" w wielu konkursach i olimpiadach związanych zwłaszcza z integracją europejską. Największym sukcesem było wywalczenie drugiego miejsca w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie.

Doktor nauk prawnych, poseł i senator. Odkrył szereg afer PiS w tym aferę nagrodową w rządzie w 2018. Nielegalnie inwigilowany przez władzę cyberbronią Pegasus – z racji na aktywność Brejzy w wykrywaniu i nagłaśnianiu afer władzy, służby dały mu kryptonim „Grzechotnik”.

Rodzina

Żona Dorota (1984 r.) absolwentka III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, w którym z wyróżnieniem zdała maturę międzynarodową. Dorota ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie kończy pisać drugą prace magisterską - na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. We wrześniu 2008 r. Dorota Brejza zdała egzamin na aplikację adwokacką w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy. Państwo Brejzowie mieszkają w Inowrocławiu.
Rodzice - ojciec Ryszard, działacz samorządowy, b. poseł na Sejm, dwukrotnie wybierany marszałkiem sejmiku bydgoskiego, dwukrotnie wybierany w bezpośrednich wyborach na prezydenta miasta Inowrocławia. Mama Aleksandra, pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kompozytorka, laureatka wielu prestiżowych konkursów kompozytorskich.

Zainteresowania

Krzysztof Brejza interesuje się historią (zwłaszcza współczesną). Jest dumny z tego, że jego trzej pradziadkowie: Ksawery Brejza, Franciszek Przybysz i Antoni Ojczenasz walczyli w Powstaniu Wielkopolskim. Antoni był ranny w potyczce pod Brzozą, Franciszek zaś bił się w Cudzie nad Wisłą dowodząc gniazdem CKM w pociągu pancernym "Danuta". Ksawery po zwycięstwie Powstania wstąpił do przedwojennej policji.
Drugą miłością K. Brejzy jest muzyka. Uwielbia słuchać niemal wszystkich gatunków muzyki, a zwłaszcza Bossanovyi Jazzu. Z muzyki elektronicznej preferuje trance, natomiast w muzyce polskiej jest fanem zespołów Kult i Perfectu. Słucha też muzyki klasycznej - J. S. Bacha, J. F. Haendla, C. Orffa i B. Bartoka.

Wielką pasją Krzysztofa Brejzy jest genealogia. Od kilku lat poszukuje korzeni własnej rodziny. Przegląda księgi parafialne w kościołach Kociewia i Kaszub, archiwach państwowych i diecezjalnych. W oparciu o badania, które prowadził, zbudował wielkie drzewo genealogiczne. Udało mu się ustalić wspólne korzenie rodziny Breyza i ustalić niderlandzkie korzenie rodu przybyłego na Pomorze w XVII wieku (vanBreys/Brijs).

Interesuje się również fotografią oraz poezją. Swego czasu udało mu się zadebiutować w "Akancie".

POwrót do Ludzie