Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Małgorzata
Kidawa–Błońska

Małgorzata Kidawa–Błońska

a a

Małgorzata Kidawa – Błońska z domu Grabska urodzona w 1957 roku w Warszawie.

Prawnuczka dwóch wybitnych mężów stanu: Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i Premiera Władysława Grabskiego.

Ukończyła XI Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, następnie w 1982 uzyskała tytuł magistra Wydziału Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją karierę zawodową związała z filmem i kulturą. W drugiej połowie lat 80 pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Od 1994 do 2005 była producentem filmowym w Gambit Production, wspólnie z mężem produkowała filmy i programy telewizyjne. Ich największym przedsięwzięciem był film „Skazany na bluesa". Jest żoną reżysera Jana Kidawa-Błońskiego z którym ma syna Jana.

W roku 2001 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. Prace w samorządzie rozpoczęła jako radna Rady m.st. Warszawy i członkini Komisji Kultury. W 2005 roku z listy PO została wybrana posłem z okręgu warszawskiego startując z 11 pozycji. W latach 2006-2013 kierowała warszawskimi strukturami Platformy Obywatelskiej. W w wyborach parlamentarnych w 2011 roku po raz trzeci uzyskała mandat poselski, otrzymując ponad 13 tysięcy głosów.

Była członkinią Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu i przewodniczącą klubowego zespołu do spraw zapłodnienia in vitro. W 2010 roku była rzecznikiem prasowym w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego.

Do 2023 kontynuowała pracę dla Polski w Sejmie RP. W wyborach parlamentarnych 15 października skutecznie kandydowała do Senatu RP. Dziś pełni rolę Marszałka Senatu. 

Pasje życiowe Małgorzaty Kidawa-Błońskiej to podróże, kino, literatura, muzyka (zwłaszcza zespół Dżem i muzyka operowa), prace w ogrodzie i wspólne wyprawy w góry z rodziną. Ma też psa i kota. 

POwrót do Ludzie