Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Paweł
Olszewski

Paweł Olszewski

a a

Urodził się 11 grudnia 1979 roku w Bydgoszczy. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku zarządzanie i marketing (specjalizacja – ekonomia i polityka gospodarcza).

Po skończeniu studiów podjął pracę menedżera ds. eksportu w Bydgoskiej Fabryce Mebli. W 2004 został dyrektorem finansowym oraz prokurentem w Zakładzie Mechanicznym Skraw-Mech Sp. z o.o. (należącej do holdingu Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.). Zawodowo pracował do czasu objęcia mandatu poselskiego.

W latach 2002–2003 był przewodniczącym Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” oraz członkiem zarządu głównego tego stowarzyszenia. Od 2001 należy do Platformy Obywatelskiej. Podczas wyborów parlamentarnych 2001 oraz do Parlamentu Europejskiego w 2004 był rzecznikiem prasowym PO w województwie. Od kwietnia 2006 kieruje bydgoską PO (ponownie wybrany w 2010), pełnił też funkcję zastępcy przewodniczącego w województwie.

Podczas wyborów samorządowych w 2006 roku był członkiem sztabu krajowego PO oraz szefem sztabu w Bydgoszczy. W tych wyborach partia wygrała wybory w mieście, zdobywając 13 mandatów w radzie miasta oraz 3 z 6 mandatów w okręgu do sejmiku. Był członkiem sztabu krajowego PO w różnych wyborach.

W wyborach samorządowych w roku 2002 wystartował do Rady Miasta z list Bydgoskiego Porozumienia Obywatelskiego (popieranego przez PO), uzyskując mandat wynikiem 382 głosów jako najmłodszy z kandydatów. W radzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów oraz członka Komisji Integracji Europejskiej.

25 września 2005, kandydując do sejmu z 8. miejsca na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu bydgoskim, został posłem kadencji, otrzymując 6850 głosów. W Sejmie zasiadał w Komisji Gospodarki oraz w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Reprezentował polski parlament w Zgromadzeniu Parlamentarnym Unii Zachodnioeuropejskiej.

W 2007 roku ubiegał się o reelekcję i uzyskał mandat poselski, otrzymując 8633 głosów. Został skarbnikiem klubu parlamentarnego, w 2009 wszedł w skład Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości działań organów administracji rządowej w sprawie postępowań karnych związanych z uprowadzeniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika. W 2007 został wicemistrzem Polski parlamentarzystów w tenisie i reprezentuje Polskę na mistrzostwach Europy parlamentarzystów w tenisie w Rumunii.

W 2023 roku w wyborach parlamentarnych wybrany na posła do Sejmu RP. 

POwrót do Ludzie