Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

PLATFORMA DLA EUROPY I ŚWIATA

 • Polska bezpieczna i bogatsza dzięki Europie

  Polska bezpieczna i bogatsza dzięki Europie

  • Członkostwo Polski w UE i w NATO to filary naszego bezpieczeństwa, a zarazem koło zamachowe rozwoju Polski. To unijne fundusze pozwoliły nam zmodernizować nasz kraj, a dostęp do unijnego rynku wzmocnił polską gospodarkę i znacząco zwiększył nasze dochody.

  • Polska stała się pierwszym krajem w historii, wobec którego uruchomiono procedurę dyscyplinującą z Artykułu 7 unijnego traktatu. Z tego powodu realna staje się perspektywa odcięcia Polski od unijnych funduszy rozwojowych. To nie obrona praworządności w Polsce przez UE jest zagrożeniem, lecz działania PiS, które coraz wyraźniej zmierza do wyprowadzenia nas z Unii.

  • Oczywiście, że jest to możliwe i wręcz konieczne. Wystarczy przywrócić praworządność w Polsce, a konflikty z Unią wygasną. Doprowadzimy do tego, że Polska znów będzie jednym z liderów europejskiej wspólnoty.

  • Dziś Unia Polsce odpływa. Wciąż jesteśmy członkiem Wspólnoty, ale państwa zachodnioeuropejskie - zniechęcone postawą rządu PiS - przyspieszają budowę nowych struktur w oparciu o strefę euro. Niemcy i Francja już oficjalnie promują pomysł osobnego „budżetu strefy euro”. Polsce grozi więc marginalizacja.

  • Musimy wrócić tam, gdzie byliśmy przed 2015 rokiem – do centrum decyzyjnego Unii. Przekonamy pozostałe państwa Unii, żeby zrezygnowały z projektu Unii dwóch prędkości. Nie chcemy podziałów, osobnych budżetów. Unia musi pozostać spójna. I przygotujemy Polskę do przyjęcia wspólnej waluty.

  • Rząd Platformy wynegocjował dla Polski przed 2015 rokiem 106 miliardów euro, za które teraz odnawiamy drogi, rewitalizujemy miasta, budujemy nowe szkoły i wspieramy polskie firmy. Odbudowując pozycję Polski w Unii, zagwarantujemy, że Polska będzie miała znów pełny dostęp do unijnych funduszy rozwojowych.

  • Rząd PiS-u doprowadził do tego, że wstępna propozycja dla Polski w nowym budżecie Unii jest mniejsza, o ponad 20 miliardów euro. Jeżeli odzyskamy władzę w 2019 roku, spróbujemy naprawić błędy PiS-u i wynegocjować więcej pieniędzy na lata 2021-2028. A już na pewno nie dopuścimy do tego, żeby pieniądze były zamrożone - dziś takie ryzyko jest.

  • Przede wszystkim włączymy się znów w nurt aktywnego tworzenia wspólnej polityki europejskiej; np. odświeżymy projekt Unii Energetycznej, która zagwarantuje, że Rosja nie będzie mogła odciąć nas od dostaw surowców energetycznych. Namówimy naszych europejskich partnerów, żeby utrzymali poparcie dla Ukrainy – sankcje europejskie wobec Rosji muszą pozostać w mocy, dopóki Ukraina jest atakowana, a część jej terytorium – Krym i Donbas – nielegalnie zajmowane. Powrócimy do rozmowy z naszymi europejskimi partnerami o prawach polskich pracowników. Rząd PiS-u nie umiał obronić interesów polskich firm działających na zachodnich rynkach – musimy te zaniedbania naprawić.

  • Nikt nie jest sojusznikiem obecnego polskiego rządu. To z powodu antydemokratycznych działań rządu Morawieckiego Polska jest dziś osamotniona. Naszym pierwszym zadaniem będzie odbudowa dobrych relacji z sojusznikami. Widzimy ich przede wszystkim w Europie: to Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i pozostałe kraje Unii. Będziemy utrzymywać dobre relacje z Wielką Brytanią i pilnować praw Polaków w tym kraju żyjących. Wejdziemy do europejskiej inicjatywy obronnej, która nie jest konkurencją dla NATO, ale jego właściwym uzupełnieniem. Będziemy też uczestniczyć w integracji europejskiego przemysłu obronnego – Polska może stać się ważnym producentem sprzętu wojskowego dla całej Europy. Pamiętamy, że rząd PiS-u zaprzepaścił szansę ulokowania w Polsce, w Łodzi, produkcji śmigłowców Airbusa.

  • PiS chciał budować mit zwrócenia się Polski ku Stanom zamiast UE. Ale nawet to mu się nie udało. Ustawa o IPN rozsierdziła przede wszystkim Amerykanów, a łamanie praworządności wzbudziło także ich znaczny niepokój. My w zdecydowany sposób podniesiemy jakość sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Będziemy kontynuować proces rozpoczęty jeszcze za czasów rządu Platformy Obywatelskiej, wzmacniania amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Będziemy to robić w porozumieniu z naszymi europejskimi sojusznikami, a nie wbrew nim.

  • Gdy odbudujemy naszą pozycję w Unii Europejskiej, łatwiej nam będzie prowadzić partnerskie relacje z rosnącymi potęgami państw azjatyckich – zwłaszcza z Chinami, Indiami i Japonią.