Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Obchody Święta Policji

26 lipiec 2014

Poprzednia Następna
a a

Ślubowanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie nowo przyjętych do służby policjantów, promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego w Warszawie, to tylko niektóre z uroczystości, jakie odbywają się w sobotę z okazji 95. rocznicy powołania policji. Wszystkim policjantom złożył życzenia premier Donald Tusk.

- „Wasze święto, 95 rocznica powołania do życia policji w Polsce to święto tych wszystkich, którzy są gotowi poświęcić swoje życie, swoje zdrowie swój czas, użyć swoich najlepszych kwalifikacji i dla bezpieczeństwa obywateli i dla siły państwa polskiego. W tym dniu nasze myśli towarzyszą wam, nie tylko dlatego, że to dzień uroczysty, ale dlatego, że poza tym świętem potrzebujecie także wsparcia tych, którzy rozumieją, jak trudna, jak wymagająca jest wasza służba dla ojczyzny i dla obywateli” – mówił premier.
Przypomniał, że minęły dawno czasy, „kiedy policja kojarzyła się niektórym obywatelom z przemocą. Dzisiaj to skojarzenie jest dokładnie odwrotne. Dla przeważającej większości Polaków słowo „policja” jest synonimem słowa „bezpieczeństwo” – powiedział Donald Tusk.
Dziękował wszystkim policjantkom i policjantom za to, że nie wahają się „zaryzykować własnym zdrowiem i życiem wtedy, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo obywateli i bezpieczeństwo naszego państwa. /…/ Ten hołd należy się wszystkim z was, bez wyjątku” – podkreślił premier. Przypomniał, że od pewnego czasu policja została włączona do walki z przemocą w rodzinie. – „Wiem, jakie jest to trudne i niewdzięczne zadanie wymagające profesjonalizmu, odwagi cywilnej i także stosownej delikatności. Osiągnęliście doprawdy rewelacyjne rezultaty. Dużo ważniejsze niż moje słowa podziękowania są dziesiątki i setki listów i słów serdecznych podziękowań od tych, których uchroniliście od codziennej przemocy” – powiedział szef rządu.
I podkreślił, że „każdy, kto łamie prawo i zagraża funkcjonariuszom wtedy, kiedy to prawo chcą przywrócić, każdy kto podnosi rękę na polskiego policjanta, de facto podnosi rękę na państwo polskie. Każdy, to obraża policjanta, czy policjantkę na służbie, obraża majestat Rzeczypospolitej”.
Na końcu podziękował wszystkim policjantom i policjantkom za ich ofiarną służbę, rosnący profesjonalizm oraz ich rodzinom, bo „one najlepiej wiedzą, co znaczy ofiarna służba Rzeczypospolitej. Im także podziękowania się należą” – powiedział premier.
W Polsce w policji służy 100 000 funkcjonariuszy oraz 25 000 pracowników cywilnych.  Policja została utworzona zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości -  24 lipca 1919 roku Sejm RP przyjął ustawę o Policji Państwowej. Władze komunistyczne utworzyły Milicję Obywatelską, która istniała ponad 40 lat. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm RP powołał do życia policję, a przyjęta w tym samym roku ustawa o policji ustanowiła dzień 24 lipca świętem tej formacji.
jp

POwrót do Ważne tematy