Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Kto jest kim w układzie Kaczyńskiego

19 lutego 2019

Poprzednia Następna
a a

Przedstawiamy sylwetki ludzi, którzy mogą być pośrednio lub bezpośrednio zamieszani w aferę z budową wież na Srebrnej. To ludzie, których ścieżki zawsze krzyżują się z Jarosławem Kaczyńskim, albo na stopie zawodowej, albo prywatnej. 

Osoby, o których piszemy to ludzie, którzy pojawiają się w publikacjach Gazety Wyborczej w kontekście taśm Kaczyńskiego oraz ci, których historia łączy się ze Srebrną i dzisiaj mają realny wpływ na politykę albo mogą mieć interes w blokowaniu dojścia do prawy ws. tej afery.

W trzyosobowym zarządzie spółki Srebrna zasiadają Janina Goss (emerytowana radczyni prawna, wieloletnia przyjaciółka domu Kaczyńskich) i Małgorzata Kujda (żona Kazimierza Kujdy, zdymisjonowanego niedawno prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który zasiadał w zarządzie Srebrnej przed objęciem rządów przez PiS). Trzecim członkiem zarząd jest Jacek Cieślikowski (warszawski radny z ramienia PiS, który w partii zajmuje się koordynacją struktur terenowych oraz jest głównym specjalistą ds. floty i logistyki).

Podobnie jak zarząd spółki, tak i rada nadzorcza składa się z przyjaciół Jarosława Kaczyńskiego. Są w niej Jacek Rudziński (asystent, ochroniarz i kierowca prezesa PiS), Halina Wojnarowska (żona wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego), Barbara Skrzypek (dyrektor sekretariatu PiS) oraz Grzegorz Tomaszewski (kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, który pojawia się na „taśmach Kaczyńskiego” opublikowanych przez GW).  

Większość udziałów w spółce Srebrna należy do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, którego prezesem jest Barbara Czabańska (żona Krzysztofa Czabańskiego, posła PiS i członka Rady Mediów Narodowych, który współpracuje z prezesem PiS od lat 90.) W zarządzie Instytutu zasiada również Adam Lipiński (wiceprezes PiS). W radzie Instytutu jest Jarosław KaczyńskiKrzysztof Czabański oraz ks. Rafał Sawicz (duchowny na polecenie Jarosława Kaczyńskiego miał otrzymać 50 tys. zł).

W latach rządów koalicji PO-PSL w spółce Srebrna pracowali: Mariusz Kamiński (obecnie minister koordynator służb specjalnych), Ernest Bejda(obecny szef CBA), Marek Suski (szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego), Adam Lipiński (wiceprezes PiS oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania), Krzysztof Tchórzewski (minister energii) oraz Wojciech Jasiński (w latach 2015-2018 prezes PKN Orlen) czy Piotr Pogonowski (szef ABW). 

Wszędzie, tam gdzie nie działa polskie państwo działa opozycja i wolne media! 

 

Powrót do Aktualności