Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Pacjent jest najważniejszy

21 maja 2021

Poprzednia Następna
a a

Przeanalizowaliśmy dokładnie popełnione przez PiS błędy i zaniechania w zakresie systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Wypracowaliśmy wspólnie z ekspertami pakiet konicznych rozwiązań w celu poprawy obecnej katastrofalnej sytuacji w ochronie zdrowia. W programie Koalicji Obywatelskiej pacjent jest najważniejszy. Wiemy jak to zrobić i doprowadzimy do sprawnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. 

Program „Uzdrowimy Polskę” wymaga ogromnego wysiłku finansowego dlatego powołany powinien zostać specjalny Fundusz Naprawy Zdrowia Polaków w wysokości 100 mld zł, by sfinansować niezbędne badania i leczenie. 

Z tego funduszu, każdy będzie mógł przeprowadzić badania profilaktyczne w latach 2021-22. Od 2023 r. każdy obywatel 40 plus powinien mieć zapewnione regularne badania profilaktyczne. Ludzie, którzy będą robić regularnie badania będą mieli zniżkę w składce zdrowotnej.

--> Musimy zwiększyć dostępność do badań laboratoryjnych i diagnostycznych przez dodatkową, wyodrębnioną pulę środków dla POZ.

---> Zapewnimy dostęp dla pacjentów onkologicznych do najnowocześniejszych terapii.

---> Skrócimy czas oczekiwania do lekarzy specjalistów do 1 miesiąca. W ciągu roku od objęcia władzy skrócimy czas oczekiwania do specjalistów o 1,7 miesiąca. W przypadku przekroczenia czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty zapewnimy możliwość odliczenia części kosztów od podatku.

---> Szpitale powiatowe muszą stać się centrami zdrowia, ale także opieki na osobami starszymi, przewlekłe chorymi i niepełnosprawnymi.

---> Przywrócimy świąteczną i nocną pomoc medyczną w POZ.

---> Płaca minimalna dla lekarzy specjalistów będzie wynosić co najmniej 1,6 średniego wynagrodzenia. Dla pielęgniarek z tytułem specjalisty nie mniej niż 1,11 średniego wynagrodzenia.

---> Przywrócimy finansowanie in vitro z budżetu państwa.

---> Zagwarantujemy dostęp do badań prenatalnych. W przypadku choroby genetycznej lub ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu pozostawimy kobiecie decyzję o ewentualnej terminacji ciąży.

---> Zapewnimy etat psychologa/ pedagoga w każdej szkole. Do tego bezpłatne, zdrowe posiłki. 

Posłuchajcie więcej o naszych propozycjach:

Powrót do Aktualności