Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Potępiamy wykorzystywanie Policji do prowadzenia walki ideologicznej

08 sierpnia 2020

Poprzednia Następna
a a

W demokratycznym państwie prawa wydarzenia, jakie miały miejsce na ulicach Warszawy w związku z aresztowaniem przez Policję jednej z aktywistek LGBT+ nie powinny mieć miejsca. Interwencja policji miała na celu nie tyle pokazać siłę prawa, ile brutalność organów ścigania. Nie tyle łagodzić konflikt, ile go podsycać, gdyż zasadniczym celem Prawa i Sprawiedliwości jest zaostrzenie wyniszczającej dla naszej wspólnoty wojny kulturowej.

Platforma Obywatelska zawsze będzie z tymi osobami, które są spychane na margines. Będzie z tymi, którym w ramach politycznych kampanii nakręcanych przez upartyjnione media publiczne, odbierana jest godność. Będzie po stronie tych, którzy są poniżani i wykluczani z narodowej wspólnoty, bo z jakichś racji - politycznych, światopoglądowych, religijnych czy seksualnych - przeszkadzają rządowi Prawa i Sprawiedliwości. W wolnym i demokratycznym społeczeństwie winni są nieliczni, ale odpowiedzialni jesteśmy wszyscy. Odpowiedzialni za jakość naszej wspólnoty, kondycję demokracji i międzyludzką solidarność.

W czasie interwencji policji zobaczyliśmy nie tylko jej brutalność. Zobaczyliśmy też naruszenie prawa do obrony. Miały miejsce przypadki nieinformowania przez policjantów obrońców aresztowanych o miejscu ich przetrzymywania. Obrońcy zatrzymanych mieli utrudniony kontakt ze swoimi klientami. Odnotowano również przypadki wymuszania oświadczeń na zatrzymanych o niewnoszeniu skarg na zatrzymanie. Platforma Obywatelska będzie podejmować działania, by wszystkie przypadki złamania prawa przez funkcjonariuszy i nadużycia siły zostały skrupulatnie wyjaśnione, a winni ponieśli odpowiedzialność.

Protest często bywa jedynym językiem tych, którzy nie są słuchani. Przemoc i brutalność jest natomiast językiem tych, którzy nie chcą słuchać. Solidarność zaś jest językiem tych, którzy nie godzą się na niesprawiedliwość i łamanie prawa. Dlatego dziękujemy tym posłankom i posłom opozycji, którzy bronili osoby - często przypadkowo - zatrzymane. Dziękujemy tym obrońcom, którzy podjęli działania prawne w celu pomocy zatrzymanym. I zapewniamy o solidarności z tymi wszystkimi, którzy w ramach rządowej propagandy nienawiści są poniżani i odbierana jest im ich godność. W Polsce, którą chcemy wspólnie budować, nie ma miejsca na wykluczenie i pogardę.

POBIERZ ORYGINALNY DOKUMENT

 

Powrót do Aktualności