Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Solidarni z Białorusią

10 sierpnia 2020

Poprzednia Następna
a a

Na naszych oczach na Białorusi tworzy się nowy, wielki ruch społeczny. Polska powinna być ambasadorem jego walki o pełnię praw obywatelskich. Białorusini mają prawo do demokratycznych przemian i wolnego wyboru swoich władz. Niestety informacje napływające z Białorusi wskazują, że prezydent A. Łukaszenka przymierza się do twardego kursu wobec własnego społeczeństwa, a użycie siły może się powtórzyć. W tym trudnym czasie jesteśmy winni Białorusinom solidarność.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożymy projekt uchwały w sprawie Białorusi. Uważamy, że niezwykle ważne jest to, by do obywateli Białorusi dotarł głos polskiego parlamentu ponad podziałami, ponadpartyjnie wyrażający solidarność z wszystkimi, którzy dziś walczą o wolność w tym kraju.

Rząd PiS zmarnował ostatnie lata na układanie się z A. Łukaszenką i odpuścił prowadzenie aktywnej polityki wschodniej. Oczekujemy zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz udzielenie informacji szefa MSZ w Sejmie ws. Białorusi.

Białoruś potrzebuje dziś konkretnej pomocy: po pierwsze należy pomóc aresztowanym i represjonowanym. Kolejne działanie to wsparcie niezależnych mediów. Konieczne jest też wsparcie szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego. Polska powinna być przygotowana, by przyjąć ludzi, którzy będą uciekać przed reżimem w obawie o swoje życie i bezpieczeństwo. 

Zobacz konferencję prasową w tej sprawie:

Powrót do Aktualności