Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Rekomendacje dla rządu ws. organizacji roku szkolnego

27 sierpnia 2020

Poprzednia Następna
a a

Od wybuchu pandemii koronawirusa minęło pół roku. Niestety rząd nie wykorzystał tego czasu, aby należycie zorganizować system edukacji w dobie pandemii. Nie odchudzono programów szkolnych, nie poprawiono platformy, która ma służyć zdalnej edukacji, nie poprawiono tego, żeby podręczniki były dostępne offline. Nie zrobiono właściwie nic.

1 września do szkół wróci prawie 4,5 mln uczniów i 500 tys. nauczycieli. Ten ważny dzień musi być dobrze przygotowany. Polscy rodzice chcą powrotu dzieci do szkół, ale powrotu, nad którym rząd PiS panuje i rzeczywiście realizuje konkretne wytyczne. Niestety docierają do nas informację, że zabrakło konsultacji, że nauczyciele i pracownicy oświaty nie mają jasnych wytycznych, jak szkołę przygotować do rozpoczęcia roku szklonego. 

Chcemy, żeby powrót do szkól był bezpieczny, a rodzice, nauczyciele i dzieci byli spokojni o swoje zdrowie. Przygotowaliśmy konsultacje społeczne, na które zaprosiliśmy przedstawicieli rodziców, nauczycieli, samorządów, uczniów. Spisaliśmy uwagi, po to, żeby nadrobić to, czego nie zrobił minister edukacji: czyli skonsultować i pomóc w dopasowaniu prawa, tak aby dyrektorzy i nauczyciele wiedzieli, jak bezpiecznie przygotować szkołę do tego ważnego momentu. Trzeba wykorzystać ten kryzys jako szansę i zrobić coś, żeby dyrektorzy szkół nie zostali sami z problemami. 

Rekomendujemy rządowi organizację:  

- Mieszanego systemu lekcji: w szkole i online
- Bramek do mierzenia temperatury
- Podziału klas na kilkunastoosobowe
- Likwidacji kar dla rodziców, których dzieci zostają w domach
- Komputerów dla potrzebujących uczniów
- Bezpłatnych testów, środków ochrony osobistej i szczepień na grypę dla pracowników szkół

To jednak nie wszystko. Zachęcamy do zapoznania się z całym dokumentem: 

POBIERZ DOKUMENT

Zobacz konferencję prasową w tej sprawie: 

 

Powrót do Aktualności