Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Powstała Komisja ds. walki z rakiem

19 czerwca 2020

Poprzednia Następna
a a

Z inicjatywy europosłów Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim powstała komisja do spraw walki z rakiem.

Rak jest największym zabójcą w Europie. Jego żniwo każdego roku to 1,3 mln ofiar, ale wśród krajów członkowskich Polska jest niestety liderem czarnego rankingu. W Polsce rak zabija blisko 110 tysięcy osób rocznie. Jest to druga przyczyna wszystkich zgonów w naszym kraju. Zachorowanie na nowotwór złośliwy w Polsce oznacza nawet o kilkadziesiąt procent mniejszą szansę na skuteczne leczenie niż w innych krajach UE.

Trzeba zbudować cały system prewencji, edukacji, skutecznego leczenia i temu służyć będzie unijny Fundusz Zdrowia. Walka z nowotworami jest zadaniem ponadnarodowym i tylko współpraca państw Unii Europejskiej może zagwarantować efektywne podwyższenie jakości świadczonych usług, skuteczności leczenia, dobrej diagnostyki, a w rezultacie zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności na raka.

Prace tej komisji przyczynią się do zwiększenia unijnych nakładów finansowych na onkologię, badania i wspólny plan na poprawę i przyspieszenie leczenia pacjentów onkologicznych w Polsce, m.in. lepszy dostęp do nowoczesnych leków, nowych terapii czy badań klinicznych.

Powrót do Aktualności