Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej

08 czerwca 2019

Poprzednia Następna
a a

W Warszawie miała miejsce Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej RP. Działacze z całego kraju potwierdzili jedność opozycji oraz ogromną determinację wspólnego wysiłku o lepszą Polskę. Podczas sobotniej Rady ogłoszono utworzenie wspólnego klubu parlamentarnego wraz z Nowoczesną. Czerwcowa Rada Krajowa to zapowiedź spotkań w całej Polsce oraz pracy nad powstaniem nowego programu Koalicji, który zostanie przedstawiony w sierpniu. 

Sobotnie zgromadzenie otworzył przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, który rozpoczął swoje przemówienie od wyraźnej deklaracji, że Platforma Obywatelska potrafi wyciągać wnioski i włoży ogrom pracy organizacyjnej w nadchodzących wyborach.

„Spotykamy się w bardzo ważnym momencie. Za nami wynik wyborów. Nie są takie jakbyśmy chcieli”- zaznaczył przewodniczący PO. Niemniej „o wiele ważniejsze od tych liczb jest to jak my się teraz zachowamy. Czy będziemy razem, czy damy się rozbić? Czy opuścimy głowy, czy podniesiemy je wysoko? Czy się poddamy czy zmobilizujemy?” pytał Grzegorz Schetyna. „To dla nas chwila próby. Patrzę na was i wiem jaka jest odpowiedź” - dodał po chwili.

„To jest czas kiedy poznaje się ludzi. To jest czas kiedy trzeba pokazać charakter. Dopóki stoimy ramię przy ramieniu, dopóki nie rozejdziemy się każdy w swoją stronę. Dopóki to o co walczymy nie przestaje być dla nas ważne, nie da się nas pokonać” – podkreślił Grzegorz Schetyna. 

Podczas Sobotniej Rady Grzegorz Schetyna zagwarantował trzy rzeczy: po pierwsze – mobilizacja, po drugie dalsza profesjonalizacja, po trzecie zdecydowana jedność. „Jeszcze w czerwcu wyruszamy w Polskę. Będziemy docierać do gmin i powiatów. Odwiedzimy – ja i inni liderzy koalicji – każdy okręg wyborczy w Polsce. Będziemy słuchać Polaków. Pojedziemy przede wszystkim w te miejsca, gdzie ludzie nam nie zaufali. Z szacunkiem wysłuchamy ich zdania i będziemy przekonywać” zapowiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej. 

„Za tydzień ruszamy rozmawiać z ludźmi do setek miast, miasteczek i wsi. W sierpniu przedstawiamy program naprawy państwa. Przeprowadzimy zwycięską kampanię. I przede wszystkim: zbudujemy wielki ruch na rzecz lepszej Polski. A w październiku zwyciężymy, bo to jest nasze zadanie” zakończył swoje przemówienie Grzegorz Schetyna.

Po wystąpieniu Grzegorza Schetyny na scenę wkroczyła Katarzyna Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej przedstawiła wizję nowoczesnej i europejskiej Polski. „Dwa środowiska polityczne Platforma Obywatelska i Nowoczesna w wielu sprawach bardzo sobie bliskie, a w kilku niekoniecznie - postanawiają, że dla dobra Polski, jeszcze mocniej poszukają tego, co nas łączy i zbudują program na miarę oczekiwań Polaków” mówiła przewodnicząca Nowoczesnej. 

Następnie na scenie pojawili się liderzy Koalicji Samorządowej: Rafał Trzaskowski, Jacek Karnowski, Elżbieta Radwan, Emilia Bury, Michał Litwiniuk, Jacek Jaśkowiak.

Na koniec zgromadzenia sekretarze Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - Robert Tyszkiewicz i Adam Szlapka zaprezentowali projekt wspólnej uchwały rad krajowych postulujący utworzenie wspólnego klubu parlamentarnego. Projekt uchwały został przyjęty przez aklamację głosami działaczy z całego kraju. 

Powrót do Aktualności