Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Recepta na kryzys

27 lutego 2021

Poprzednia Następna
a a

Recepta na Kryzys to kompleksowy program rozwiązań, które pomogą polskiej gospodarce, ale przede wszystkim: przedsiębiorcom, pracownikom i samorządom. 

Wiemy doskonale, że po pandemii już nic nie będzie takie same. Dzisiaj Polacy nie potrzebują wykresów, statystyk czy też planów, które służą jedynie temu, by pochwalić się nieistniejącymi samochodami elektrycznymi, czy też mieszkaniami, które nigdy nie powstaną. Dzisiaj jesteśmy w czasach, które są zupełnie inne. 

Przed nami najważniejsze wyzwanie, musimy zaprojektować polską gospodarkę w taki sposób, by człowiek zawsze był w jej centrum.

https://twitter.com/bbudka/status/1365624556099166208

Człowiek jest najważniejszy. Recepta na Kryzys opiera się na szacunku, zaufaniu i wsparciu. 

https://twitter.com/Platforma_org/status/1365603926029053953

Szacunek - dla każdego, bez względu na to, czy jest pracownikiem, pracodawcą, wykonuje wolny zawód, czy jest bezrobotny. 

Zaufanie - państwo musi ufać swoim obywatelom, musi ufać przedsiębiorcom. 

Wsparcie - państwo powinno zagwarantować wsparcie dla każdego, kto tego wsparcia potrzebuję. Pomoc powinna być oparta o realne spadki obrotów, a nie o biurokratyczne przepisy dotyczące rodzaju prowadzonej działalności. 

Nasz plan „Recepta na Kryzys” ma dać szybki impuls gospodarce i pomóc tym wszystkim, którzy ucierpieli podczas epidemii. W odróżnieniu od rządu Mateusza Morawieckiego nie obiecujemy mitycznych, wielkich inwestycji za kilkanaście lat tylko pokazujemy realną pomoc tu i teraz.

1Czasowe obniżenie podatku VAT do 5%

Dla tych branż, które zostały wyłączone z działalności gospodarczej na czas 1 roku od momentu, kiedy gospodarka dojdzie do normalności. To będzie znakomity impuls dla całej gospodarki.

2. Kwota wolna od podatku 10 000 zł

Praca w Polsce musi się opłacać. Wszyscy, którzy płacą podatki, muszą mieć pewność, że jakaś ich część zostanie w ich kieszeni.

3. Zwrot kosztów dwóch semestrów studentom, którzy stracili pracę

Ludzie młodzi, którzy stracili pracę, a chcą dalej studiować muszą mieć pewność, że państwo im pomoże, w sytuacji kiedy nie mają pracy. Dlatego państwo powinno zrekompensować dwa semestry dla tych, którzy stracili pracę, a którzy chcą nadal studiować.

4. Koniec z zamykaniem całych branż

Polski nie stać na kolejny lockdown. Epidemiolodzy są zgodni: można prowadzić każdą działalność gospodarczą pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego według opracowanych standardów bezpieczeństwa. Takie instrukcje, protokoły bezpieczeństwa rząd powinen był wypracować rok temu. Te procedury bezpieczeństwa muszą powstawać nie
w zaciszu ministerialnych gabinetów. One muszą powstawać we współpracy rządu, samorządu, lokalnego biznesu i ekspertów.

5. Ustawa naprawcza. Odszkodowania dla wszystkich poszkodowanych firm

Wszyscy, którym rząd administracyjnie zablokował możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, dostaną odszkodowanie. Ta ustawa jest gotowa. W tej chwili rząd pomaga wybiórczo firmom według klasyfikacji PKD.

6. Przywrócimy handel w niedziele

Przywrócenie jako jedno z działań pokryzysowych, ale przy zachowaniu praw pracowniczych, czyli dwóch wolnych niedziel w miesiącu i godziwym wynagrodzeniu za pracę w tym dniu.

7. Natychmiastowa amortyzacja

Inwestycje są kołem zamachowym każdej gospodarki. Premier Morawiecki w piątek "wywiesił białą flagę". Przyznał, że poziom inwestycji 25 proc. PKB zapowiadany przez premiera w 2020, Polska osiągnie dopiero za dziesięć lat. Receptą na odbudowę inwestycji ma być natychmiastowa amortyzacja. Jeżeli przedsiębiorca inwestuje w gospodarkę, inwestuje w rozwój swojej firmy - co jest nam potrzebne - oddajemy mu te pieniądze natychmiast. Dlaczego? Bo je reinwestuje. Tego potrzebuje gospodarka, takiego impulsu.

7. Likwidacja podatków: "podatek Belki" i opłata mocowa

PiS wprowadził kilkadziesiąt nowych podatków. Uważamy, że w świecie niskich stóp procentowych, należy znieść tzw. "podatek Belki”. Jeśli zanosisz swoje oszczędności do banku, a twój zysk jest niewielki, dzisiaj nie masz go prawie wcale, a tym zyskiem masz się podzielić jeszcze z państwem i oddać 19 proc., to motywacja do oszczędzania jest znacznie mniejsza.

Zlikwidujemy także niepotrzebny podatek od energii, tzw. "opłatę mocową". Każdy z nas, nie tylko przedsiębiorca, również gospodarstwo domowe, płaci od pewnego czasu podatek od energii, za to że używamy energii w domu, mamy naliczony specjalny podatek. Odbywa się to kosztem inwestycji w firmach, wydatków gospodarstw domowych, które również nie pozwalają napędzać się gospodarce. Zlikwidujemy ten niepotrzebny podatek, bo jedynym zyskiem z tego podatku są dwie wieże w Ostrołęce.

8. Zniesienie podwójnego opodatkowania - spółek komandytowych i dochodów z zagranicy

PiS wprowadził podwójne opodatkowanie spółek komandytowych, które bardzo często są niewielkimi, rodzinnymi firmami. Zniesiemy ten podatek. Zlikwidujemy także podwójne opodatkowanie dochodów z zagranicy.

9. Obowiązkowe konsultacje każdej ustawy - 30 dni

Kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do państwa, pewność prawa. PiS po objęciu władzy "wyprodukował" 35 tys. stron aktów prawnych. Takie prawo nie może być dobre. Naprawimy sposób stanowienia prawa. Widzimy jak to na co dzień wygląda. Rano pojawia się projekt ustawy w Sejmie, posłowie PiS nawet tego bardzo często nie czytają, bo nie ma nawet takiej możliwości. Wieczorem staje się to prawem. Skończymy z legislacją na wczoraj, dwudziestoczterogodzinną.

10. Rok na przygotowywanie dobrej legislacji

Na wprowadzenie zmian w prawie gospodarczym będzie rok, by nie zaskakiwać przedsiębiorców. Wszystkie wchodzić będą od 1 stycznia, podobnie jak regulacje podatkowe. Nowa regulacja będzie obowiązywała tylko od nowego roku.

11. Likwidacja bariery w zatrudnianiu obcokrajowców

Brakuje nam rąk do pracy, dlatego musimy likwidować bariery w zatrudnianiu obcokrajowców. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy muszą móc bezpiecznie podejmować pracę w Polsce, bo ich ręce do pracy, składki na ZUS i podatki będą nam bardzo potrzebne.

Posłuchajcie prezentacji naszych propozycji!

Powrót do Aktualności