Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Senacka #TamaAntykryzysowa

31 marca 2020

Poprzednia Następna
a a

Zamiast dziurawej rządowej tarczy proponujemy solidną tamę. Stajemy po stronie Polek i Polaków. Cały potencjał organizacyjny, finansowy, intelektualny, legislacyjny państwa powinien być skupiony na tym, ażeby pokonać koronawirusa. Dlatego w Senacie niedoskonałą tarczę antykryzysową zamieniliśmy na solidną tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii i towarzyszące jej negatywne skutki gospodarcze. Musimy skutecznie zapewnić wszystkim Polakom bezpieczeństwo zdrowotne, ekonomiczne i socjalne na czas kryzysu. Obiecaliśmy zagwarantowanie pomocy wszystkim pracownikom i pracodawcom, a nie tylko wybranym.

W Senacie tak poprawiliśmy dziurawą tarczę rządową, aby nikt nie stracił pracy, nie poniósł strat ekonomicznych.

1. Wprowadziliśmy zapis o powszechnym dostępie do testów na koronawirusa. Z medycznego punktu widzenia, każdy Polak ma prawo do tego, aby sprawdzić czy nie jest bezobjawowym nosicielem, a to najważniejsze w przerwaniu łańcucha epidemiologicznego. Musimy bezwzględnie dbać o to, aby każdy pracownik personelu medycznego, szeroko pojmowanego, łącznie z farmaceutami, miał pewność że ryzykując i pracując na najcięższym odcinku, stykając się z chorymi, mógł co tydzień być zweryfikowany czy nie jest zarażony.

2. Zaproponowaliśmy dodatkowe 20 miliardów złotych na ochronę zdrowia na potrzebny sprzęt, na respiratory, na specjalne świadczenia dla tych, którzy dzień i noc walczą z koronawirusem. 

3. Wydłużyliśmy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 12 roku życia, by mogli zostać ze swoimi dziećmi, kiedy szkoły są zamknięte. To był jeden z kluczowych postulatów rodziców i opiekunów. 

4. Zaproponowaliśmy także, aby państwo finansowało 75% wynagrodzenia pracowników po to, aby miejsca pracy i poziom wynagrodzeń był utrzymany. Ważne by nikt nie został bez środków do życia.

5. Wprowadziliśmy też oprawkę, na mocy której przedsiębiorcy będą mieli refundowane do 50 tys. kosztów stałych miesięcznie, takich jak opłaty czynszu, leasingowe, za energię, po to aby te przedsiębiorstwa mogły się utrzymać. 

6. Złożyliśmy również poprawkę gwarantującą zwolnienie przedsiębiorców na 3 miesiące zarówno z zaliczek na podatek PIT i CIT, jak i ze składek na ZUS bez względu na wielkość firmy i rodzaj zatrudnienia.

7. Senat usunął wszystkie rzeczy niezwiązane ze zwalczaniem pandemii koronawirusa. Chcemy się skupić na tym, co najważniejsze: bezpieczeństwie pracowników służby zdrowia, przyszłości funkcjonowania firm. Zaproponujemy usunięcie zmian wprowadzonych przez PiS w Kodeksie wyborczym. W trakcie epidemii nie pora na przepisy związane ze sprawami wyborczymi. 

Przeczytaj projekt ustawy: Senacka Tama Antykrysysowa przeciwdziałania i zwalczaniem COVID-19

Powrót do Aktualności