Decyzja o zamknięciu szkół, barów, restauracji, kin, teatrów, galerii handlowych, a także wielu firm z powodu pandemii koronawirusa, pozbawiła miliony pracodawców i pracowników źródeł utrzymania. Dlatego musimy pilnie wprowadzić #PakietBezpieczeństwa - zestaw rozwiązań, przygotowanych przez Platformę Obywatelską, minimalizujących negatywne skutki pandemii. Dojrzałe państwo musi wziąć odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego przedsiębiorcom i pracownikom, żeby po epidemii Polacy mogli wrócić do normalnego życia i do swoich działalności.
https://twitter.com/Platforma_org/status/1239099012936019968
Po pierwsze: rząd musi wypłacić wszystkim pracownikom, bez względu na formę zatrudnienia, minimalne wynagrodzenie za czas, gdy nie pracują z powodu epidemii.
https://twitter.com/Platforma_org/status/1239199399215009792
Po drugie: rząd musi zwolnić z podatków i składek ZUS firmy, które ucierpiały z powodu epidemii (straciły co najmniej 20% przychodów).
https://twitter.com/Platforma_org/status/1239180638588207106
Po trzecie: należy wprowadzić zasiłki dla wszystkich rodziców, którzy muszą opiekować się dziećmi do 15. roku życia.
https://twitter.com/Platforma_org/status/1239214750124462081
Po czwarte: należy umożliwić, by pracodawcy mogli wprowadzać elastyczny czas pracy po to, żeby utrzymać miejsca pracy.
Po piąte: trzeba zrównać prawa pracowników zatrudnionych na tzw. śmieciówkach z prawami pracowników wykonujących pracę na podstawie stosunku pracy w zakresie wynagrodzenia i pracy zdalnej.
Po szóste: uruchomienie tanich linii kredytowych dla małych firm, żeby mogły zachować płynność finansową
https://twitter.com/Platforma_org/status/1239238744030482438
Po siódme: nieobecność w pracy, która jest spowodowana chorobą lub kwarantanną, musi być finansowana na poziomie 100% wynagrodzenia przez ZUS.
Po ósme: państwowe ubezpieczenie dla pracowników szpitali i innych osób podwyższonego ryzyka zakażeniem COVID-19 (wypłacane w formie odszkodowania dla tych osób lub ich rodzin).
Po dziewiąte: środki ochrony osobistej personelu medycznego – NFZ ma obowiązek zapewnienia oraz sfinansowania środków zabezpieczających personel medyczny.
https://twitter.com/Platforma_org/status/1239121660399230976
Po dziesiąte: testy obowiązkowe (np. 1 raz w tygodniu) dla personelu medycznego i pracowników sanepidu wykonujących czynności podwyższonego ryzyka zarażeniem COVID-19.
Przeczytaj projekt: Pakiet Bezpieczeństwa przeciwdziałania i zwalczania skutków COVID-19
PAMIĘTAJMY! W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie swoje, bliskich oraz nas wszystkich, na czas trwania zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się #koronawirus oraz zawieszeniem zajęć w przedszkolach, szkołach i na uczelniach, warto pozostać w domu. Bezwzględnie unikajmy skupisk ludzi, zrezygnujmy ze spotkań towarzyskich, kontakty ograniczmy do bezwzględnego minimum. Pamiętajmy także o pomocy dla naszych bliskich czy sąsiadów w starszym wieku - to oni są najbardziej zagrożeni, pomóżmy im np. zrobić zakupy, by nie musieli wychodzić z domu.
Potraktujmy zagrożenie poważnie, bądźmy odpowiedzialni za siebie oraz naszych bliskich. Dbajmy o siebie nawzajem, myjmy dokładnie ręce i zostańmy w domach. To od nas zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej.