Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Wystąpienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu

14 września 2019

Poprzednia Następna
a a

Moi drodzy,

niedaleko stąd są zakłady Cegielskiego. Zrodzone z marzenia, z małej działalności gospodarczej, ze sklepu żelaznego i warsztatu naprawy narzędzi rolniczych. Cegielski to tradycja, a Wielkopolanie mają gospodarność i przedsiębiorczość we krwi. Jesteście pod tym względem wspaniali. Pielęgnujecie tu wysoką kulturę pracy, zdobywacie wysokie kwalifikacje. Dzisiaj stawiacie też na innowacje i nowe technologie. Bo dzisiaj to niezbędne atuty, by rozwijać się i konkurować z sukcesem.

Jest tu tyle przedsiębiorczej energii. Chcę wam bardzo podziękować - wszystkim mikro-firmom, małym przedsiębiorcom, informatykom, rzemieślnikom, wszystkim ciężko pracującym w usługach. Bo to wy tworzycie miejsca pracy, to wy zatrudniacie ponad 4 miliony Polaków! To naprawdę jest potęga. A ludzie pracy muszą być szanowani i doceniani. Ci, którzy ją wykonują, ale też ci, którzy ją dają. Bo jedni i drudzy są od siebie zależni. To, wy jesteście sercem i siłą polskiej gospodarki.

A zdrowa gospodarka to nie słupki na kartce. To nie prezentacja danych w programie telewizyjnym. Gospodarka to właśnie miejsca pracy i pensja w kieszeni na koniec miesiąca. Gospodarka to marzenia o przyszłości naszych dzieci i marzenia o lepszym życiu. A w samym jej centrum są małe firmy, przedsiębiorstwa i ludzie, którzy z odwagą i optymizmem podejmują ryzyko, by te firmy założyć i prowadzić. Nie można im mówić, że się do tego nie nadają.

W rozmowach z Wami często pytacie o moje zdanie. Więc chce wam powiedzieć: jeśli macie marzenie, żeby założyć własną firmę, to jestem po waszej stronie. Jeśli chcecie znaleźć dobrze płatną pracę, żeby zapewnić rodzinie dobre życie, to jestem po waszej stronie. Jeśli wstajecie o świcie, żeby zbudować firmę, to jestem po waszej stronie. Jeśli wspieracie się zasiłkiem, ale chcecie zapracować na lepszą szansę w życiu, to tym bardziej jestem po waszej stronie. Współpraca, a nie kłótnie. To jest nasz cel!

Zacznę od Was, Drodzy pracownicy. Wiem, że wasza sytuacja nie jest łatwa. I dlatego nie słuchajcie, co będzie może za 3, a może za 4 lata. My wiemy, co zrobić, żebyście zarabiali więcej teraz. I to już od stycznia. Dzięki programowi Koalicji Obywatelskiej - 6,5 miliona Polaków dostanie nawet ponad 600 zł więcej wypłaty co miesiąc. Od ręki i do ręki. To już macie zagwarantowane. Prawie 7500 złotych rocznie. Co więcej, wasz szef do tego nie będzie musiał dokładać złotówki. Będzie mógł je inwestować w rozwój waszej wspólnej firmy.

Coraz bardziej brakuje dobrych rzemieślników, a tych, którzy jeszcze zostali, rząd wykańcza wysokimi kosztami pracy; dekretami o wysokości płac! Płac, które nie pójdą w całości do pracownika. Tylko do budżetu państwa. To do Waszych kieszeni sięga dzisiejszy rząd. Dużo obiecuje za nieswoje. Wiecie, ile ściągnie od Was za te rzekome obietnice dla ludzi pracy? 40 mld złotych!

Dla Was drodzy przedsiębiorcy, mały zakład krawiecki, piekarnia, zakład szewski, to często pasja, ale także źródło utrzymania rodziny. Dla Was każde kilkaset złotych, co miesiąc ma ogromną wartość, a o tyle obecny rząd chce Wam podnieść ZUS. Nie pozwolimy na to. To są pieniądze, które mógłby dostać wasz pracownik, wasz wnuczek albo córka. To wy powinniście decydować jak wydać te pieniądze. Musi ulec zmianie dotychczasowa filozofia państwa.

Koalicja Obywatelska szanuje ludzi pracy. Słuchaliśmy Was i oto nasza odpowiedź. Mamy propozycje dla Waszych pracowników, mamy też dla Was.

- Obniżymy składki na ZUS małym firmom. Będą liczone od pensji minimalnej. Zyskacie prawie 2500 zł rocznie.

- Jeśli płacicie CIT, a wasze firmy rosną szybciej niż gospodarka, będziecie płacić niższy podatek. Będziecie mieli pieniądze na inwestycje.

- Koniec z blokowaniem zwrotu VAT i uciążliwymi kontrolami. Tam, gdzie to możliwe, będą odbywać się elektronicznie. Nikt nie będzie was nachodził.

Nasz program to jest program ludzkich spraw. My rozumiemy, że to ludzie pracy i przedsiębiorcy budują polską gospodarkę. Pamiętajmy, ci najmniejsi zatrudniają 4 miliony Polaków. Odrobiliśmy lekcję. Napisaliśmy ten program dla Was, odpowiadając na wasze potrzeby. Dla Was drodzy pracownicy i dla was drodzy przedsiębiorcy.

Pytacie słusznie jak to wszystko zrobimy? Dam wam jasną i szczerą odpowiedź: poprzez współpracę, a nie kłótnie. Tylko w ten sposób możemy odbudować wzajemne zaufanie. Sam rząd niczego nie uzdrowi. My to zrobimy. My musimy to zrobić wspólnie, bo Polska będzie lepsza, jeśli zechcą tego wszyscy. Bo jutro może być lepsze.

Dziękuję.

 

Powrót do Aktualności