Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Fundusz Odbudowy to nie pieniądze dla rządu, tylko dla Polaków!

10 marca 2021

Poprzednia Następna
a a

Fundusz Odbudowy to nie pieniądze dla rządu, tylko dla Polaków!

 

Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Kaczyński i jego ludzie zwlekają z ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy nie tylko ze względu na możliwe weto Ziobry. – Niewykluczone, że teraz w PiS trwają gorączkowe prace nad tym, jak oszukać Unię i Polaków, mówiąc kolokwialnie, kisząc gdzieś jak najwięcej euro wyłącznie na potrzeby obecnej władzy – podkreśla poseł Jacek Protas, szef Sekretariatu Samorządowego Platformy Obywatelskiej. W środę na wspólnej konferencji z europosłami Andrzejem Halickim i Bartoszem Arłukowiczem domagali się natychmiastowego uruchomienia procedury ratyfikacji.

 

– Fundusz Odbudowy to są środki przeznaczone dla społeczeństw, a nie rządów. To nie są też środki wynegocjowane przez nasz rząd, dzielone są dzięki bardzo jasnemu algorytmowi. Mają charakter warunkowy. Plan każdego kraju musi zostać zaakceptowany nie tylko przez Komisję Europejską, ale i przez Parlament Europejski. I my wyegzekwujemy skutecznie, aby te środki nie były przeznaczone na widzimisię rządu i na umowne „dworki” czy inwestycje, którymi będą się chwalić wyłącznie rządzący. Te środki muszą trafić do Polaków – stawia sprawę jasno europoseł Andrzej Halicki.

Gwarantem tego, że pieniądze z Funduszu Odbudowy nie podzielą losu politycznie i nieuczciwie podzielonych środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, są demokratycznie wybrane samorządy. – To one dysponują bezpośrednim mandatem otrzymanym od Polaków. Rząd takiego bezpośredniego mandatu nie posiada – tłumaczy Jacek Protas. – Tymczasem tzw. konsultacje Krajowego Programu Odbudowy to absolutna fikcja. Nie ma żadnych konsultacji nie tylko z samorządami, ale i z innymi kluczowymi środowiskami. Rząd nie ma żadnej koncepcji, jak szybko przetransmitować pieniądze z Unii do Polaków. I wyraźnie nie chce jej mieć. Pieniądze, które ratują polskie rodziny, polskich przedsiębiorców, polskich pacjentów, ale nie można się nim pochwalić jako „wspaniałomyślnym prezentem od PiS dla Polaków”, to pieniądze dla tej władzy nieważne, stracone – kwituje szef Sekretariatu Samorządowego PO.

Sekretariat Samorządowy Platformy Obywatelskiej, na którego czele stoi Jacek Protas, buduje od wielu miesięcy zwartą społeczność demokratycznych samorządowców. To oni bili na alarm, gdy rząd niesprawiedliwie rozdzielał fundusze na inwestycje lokalne, to oni teraz domagają się od rządu prawdziwych konsultacji dotyczących Krajowego Programu Odbudowy.    

Powrót do Aktualności