Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Wielkopolskie Forum Samorządowe

14 listopada 2020

Poprzednia Następna
a a

Forum ma pomóc wymieniać myśli, pomysły, poglądy, dobre praktyki między samorządowcami, 
a także pomóc wypracować wspólne stanowiska czy projekty ustaw oraz prowadzić dyskusje w sprawach istotnych dla samorządu, podkreślił przewodniczący Wielkopolskiego Forum Samorządowego- Marszałek Marek Woźniak.
Przewodniczący sformułował 6 punktów, w ramach których praca Forum powinna się skupiać:
1.    Walka o partycypację w procesie legislacyjnym 
2.    Uczciwy udział samorządu w dochodach z tytułu podatków PIT i CIT lub rekompensata z tytułu ubytków
3.    Weryfikacja i korekta udziału samorządu w wydatkach oświatowych
4.    Utrzymanie decentralizacji systemu dystrybucji środków z Unii Europejskiej oraz rezygnacja z krajowego programu wyrównywania dysproporcji 
5.    Samorząd jako partner administracji rządowej 
6.    Wyzwania dnia dzisiejszego- Zielony Ład, sprawiedliwa transformacja energetyczna, cyfryzacja usług publicznych, Gospodarka 4.0
Zebrani na konferencji goście podkreślali z czym się muszą zmierzać samorządy. Największym wyzwaniem jest przekazywanie przez rząd nowych zadań bez pokrycia finansowego czy rekompensat, zmniejszone wpływy do budżetu poprzez wprowadzone zmiany podatkowe. Trwająca pandemia jeszcze bardziej nadwyręża ograniczone finanse jednostek samorządu terytorialnego. Dodatkowo rozmawiano o pakiecie negocjacyjnym, nowej ramie finansowej budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, Funduszu Odbudowy oraz powiązaniu funduszy z praworządnością.
Uczestnicy spotkania wyrazili także swoje obawy co do dalszej działalności samorządów. Jacek Gursz wystosował apel by nie bać się być radykalnym w swym działaniu. Rząd prowadzi do coraz większej centralizacji co może sprawić, że samorząd stanie się administratorem a nie kreatorem lokalnych działań. 
Goście spotkania mają nadzieję, że takie spotkania będą cyklicznie się odbywać i ich grono będzie powiększone o radnych gmin i powiatów nie tylko tych związanych z partią. Wystosowano apel, aby Platforma Obywatelska RP wpierała aspiracje samorządu oraz była ich partnerem oraz obrońcą, a sprawy samorządów były poruszane przez liderów partii.


 

Powrót do Aktualności