Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Warmińsko-Mazurskie Forum Samorządowe

27 listopada 2020

Poprzednia Następna
a a

Wtorek, 24 listopada to właśnie tego dnia na Warmii i Mazurach odbyła się pierwsza edycja Samorządowego Forum w którym udział wzięli związani z regionem posłowie i senatorzy, ale przede wszystkim SAMORZĄDOWCY, którzy razem z zaproszonymi prelegentami prowadzili dyskusję na temat problemów, wyzwań samorządów. Gośćmi Forum byli ponadto Borys Budka – Przewodniczący PO RP oraz Marcin Kierwiński – Sekretarz Genaralny PO RP.

Koordynatorem projektu na Warmii i Mazurach jest Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Marcin Kuchciński. Jak sam mówi – Działalność Forum nie powinna ograniczać się jedynie do cyklicznych spotkań w wyznaczonych terminach, ale powinna stać się codzienną platformą pozwalającą na wymianę myśli i poglądów, a także swoich doświadczeń i pomysłów wszystkich rządzących w regionie. 

I tak też było podczas minionego już spotkania. Jako pierwszy swój wykład dla obecnych przedstawił Europoseł Janusz Lewandowski, który rozważał szanse dla Polski, ale i regionu Warmii i Mazur w odniesieniu do dwóch flagowych programów Unii Europejskiej. Wyzwania związane ze środowiskiem i klimatem mają być wykorzystane jako okazja do wspierania wzrostu gospodarczego. Polityka Unii Europejskiej we wszystkich obszarach ma być podporządkowana kwestiom klimatu. Omówione zostały także możliwości związane z programami transgranicznymi. 

Kolejny z zaproszonych gości, mecenas Maciej Kiełbus w trafny sposób wypunktował wszystkie problemy większych i mniejszych samorządów w związku z dynamicznymi i często nietrafionymi zmianami i propozycjami rządzących. Ten punkt spotkania stał się miejscem szerokiej dyskusji między uczestnikami, którzy wymieniali się swoimi największymi  bolączkami wywołanymi decyzjami „z góry” podjętymi bez ówczesnej konsultacji. 

Po tak burzliwej dyskusji przyszedł czas na prezentację Jolanty Piotrowskiej, Członka Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego, która podzieliła się ze słuchającymi swoimi spostrzeżeniami na temat nowej inteligentnej specjalizacji regionu Warmii i Mazur, kryjącej się pod nazwą „Zdrowie Życie”. Obecne inteligentne specjalizacje regionu to: Ekonomia Wody, Żywność wysokiej jakości oraz Drewno/Meblarstwo. W kolejnych latach uwagę Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego skupiać będzie również „Zdrowe Życie”. Ze względu na rosnącą popularność turystyki prozdrowotnej i dużą ilość docenianych w Europie uzdrowisk działających na terenach Warmii i Mazur ta specjalizacja wydaje się szyta na miarę województwa. 

Jak podkreślił na koniec Marszałek Marcin Kuchciński pierwszą edycją forum trzeba uznać za udaną. – Słuszność tej idei potwierdziła się bardzo szybko. Uczestnicy wymienili się kontaktami z zaproszonymi przez nas gośćmi, a co więcej padły nawet pierwsze zaproszenia do wykładów w innych miejscach województwa. Padł też fantastyczny pomysł na nowy temat kolejnego spotkania nad którym już od jutra będziemy pracować. Takie reakcje tylko budują chęć do dalszej pracy i rozwoju. – spuentował. 

Powrót do Aktualności