Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska
a a
Platforma Obywatelska
a a

Platforma dla Przedsiębiorców

25 marca 2021

Poprzednia Następna
a a

Od paru miesięcy rząd odcina tlen polskiej gospodarce, karze przedsiębiorców. Wydaje decyzje wbrew obowiązującemu prawu. 

Polscy przedsiębiorcy oczekiwali od rządzących klarownych i dobrych decyzji, które pozwolą im przetrwać kryzys. Tymczasem państwo PiS zamiast pomóc przedsiębiorcom walczyć o przetrwanie firm, o miejsca pracy, o to, by pracownicy otrzymali wypłaty - w sposób bezprawny zamrażał kolejne segmenty gospodarki. Rządzący nie zważając na Konstytucję i obowiązujące prawo egzekwowali nakazy i zakazy, a ich koszt ponosili właściciele zamykanych firm i ich pracownicy. Tak było na wiosnę podczas tzw. pierwszego lockdown-u, tak było jesienią. Dziś mimo sprzeciwu Rzecznika Praw Obywatelskich, ekspertów, organizacji pozarządowych czy związków przedsiębiorców i pracodawców rząd nie wycofał się ze swoich błędnych decyzji. 

Dziś wyroki sądowe mówią jasno: zakazy związane z koronawirusem nie mają podstaw prawnych, a za ich złamanie nie można karać obywateli oraz firm. 

Co to oznacza dla przedsiębiorców? To, że mogą odwołać się od kar nałożonych przez sanepid. To, że mogą dochodzić swoich praw w sądzie. To, że kara nałożona za otwarcie zakładu w czasie lockodown-u jest bezzasadna, bo władza bez ogłoszenia stanu nadzwyczajnego nie może ograniczać wolności gospodarczej w drodze rozporządzenia.

Jako Platforma Obywatelska opowiadamy się po stronie obywateli i prawa. Nie możemy pozwolić, by rząd, wykorzystując siłę aparatu państwa wkraczał w chronionioną przez prawo wolność Polek i Polaków. 

Jesteśmy po stronie przedsiębiorców, pracowników i obywateli. Nie zostawimy Polek i Polaków samych w zderzeniu z aparatem władzy. 

Przedsiębiorco! Prawo jest po twojej stronie! 

Jeżeli w skutek bezpośrednio działania instytucji publicznych doznacie Państwo szykan lub bezprawnych działań, postaramy się pomóc poprzez zapewnienie wsparcia prawnego. W takich sytuacjach prosimy o kontakt na adres: przedsiebiorcy@platforma.org.

Dodatkowo poniżej przysyłamy materiały, ekspertyzy, wyroki sądowe, stanowiska państwowych organów czy organizacji pozarządowych, które pomogą Ci bronić swoich praw w sądzie. Zachęcamy do zapoznania się: 

- Analiza zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów prawa wprowadzających – w czasie epidemii – zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej. prof. dr hab. Marek Chmaj (POBIERZ) 

- RPO: umorzenie kar Sanepidu (POBIERZ)

- List RPO do Premiera Mateusza Morawieckiego (POBIERZ) 

- RPO: Rozporządzenia Ministra Zdrowia bez podstawy w specustawie o COVID-19 to łamanie Konstytucji (POBIERZ) 

- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie: Niezgodność z prawem nałożenia sankcji administracyjnej (kary pieniężnej) za naruszenie obowiązku zakrywania nosa i ust. (POBIERZ)

- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu (POBIERZ) 

- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (POBIERZ) 

- OKO.press: Sądy hurtowo kasują kary sanepidu za łamanie zakazów epidemicznych. Rząd ma problem. (KLIKNIJ) 

- Business Insider: Kolejny sąd orzekł, że rządowe zakazy epidemiczne są sprzeczne z konstytucją. Kara sanepidu uchylona (KLIKNIJ) 

- Rzeczpospolita: Sąd uchylił decyzję sanepidu ws. firmy otwartej w lockdownie (KLIKNIJ) 

- Wiadomości Handlowe: Karanie za brak maseczki niezgodne z konstytucją. Jest decyzja sądu! (KLIKNIJ) 

- Legalis: Rozporządzenie covidowe ograniczające swobodę prowadzenia działalności gospodarczej niezgodne z Konstytucją RP (KLIKNIJ) 

- Palestra: Pandemia COVID-19 a konstytucyjne stany nadzwyczajne (KLIKNIJ)

Powrót do Aktualności